Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Rehabilitacja dzieci w wieku od 7 do 14 lat

Opublikowane W kategoriach: Aktualności, Dziecko

Rehabilitacja dzieci w wieku od 7 do 14 lat

7-14 lat- duże zmiany dla dziecka

Okres ten jest bardzo dużym przełomem w życiu dzieci zarówno w aspekcie fizycznym jak i

psychicznym. Kończy się czas przedszkola, beztroski i zabawy. Nasze pociechy wkraczają na dużo trudniejsze dla nich tory. Rozpoczęcie lub kontynuowanie nauki w szkole wymaga od nich zmiany nastawienia mentalnego ale przede wszystkim wpływa na ich fizyczność. Długotrwałe siedzenie, ciężkie plecaki, zmniejszenie aktywności ruchowej mają duże znaczenie w przypadku zaburzeń biomechanicznych, które to prowadzić mogą do powstawania lub pogłębiania się wad postawy, zmniejszenia ruchomości stawów czy też osłabienia siły mięśniowej.

Kiedy do fizjoterapeuty?

W przypadku dzieci w wieku szkolnym 7-14 lat konsultacja fizjoterapeutyczna powinna być niezbędna, a nawet można powiedzieć obowiązkowa. W okresie tym obserwujemy znaczne przyspieszenie wzrostu
dzieci, co bardzo często wiąże się z zaburzeniami jego motoryki. Wydłużenie i zmiany w układzie kostnym nie zawsze idą w parze z odpowiednim napięciem mięśniowym, bardzo ważnym dla m. in. stabilizacji tułowia. Może powstawać wówczas szereg kompensacji, które w konsekwencji powodują wady postawy tj. skoliozy, szewska klatka piersiowa a także zaburzenia w obrębie miednicy (najczęściej asymetria). Również tak często występujące u dzieci uciekanie do środka kolan i stóp utożsamić można ze zmniejszonym napięciem. Mogą występować też problemy z koordynacją. Wszystkie te schorzenia dotyczą zarówno dziewczynek jak i chłopców.

Co wtedy?

 

Wizyta u fizjoterapeuty pozwala odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości ze strony rodziców i opiekunów dotyczące ich pociech. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz badania klinicznego terapeuta uzyskuje wstępne informacje niezbędne do zaplanowania dalszej pracy. W naszym Centrum opiekę nad naszymi młodszymi pacjentami zapewniamy poprzez terapię indywidualną, która pozwala na korekcję lub uruchomienie danego segmentu ciała – najczęściej technikami manualnymi. Stopniowo jednak ze spotkania na spotkanie, kiedy terapeuta coraz bardziej poznaje dziecko oraz jego umiejętności, pojawia się możliwość dobrania indywidualnego programu ćwiczeń. Bardzo korzystny wpływ na leczenie dzieci uczęszczających do naszej placówki mają zajęcia grupowe.
Prezentowane na nich ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające, rozciągające oraz poprawiające koordynacje mogą w skuteczny sposób pomóc zmniejszyć deficyty w obrębie układu ruchu. Często
także w celu zabezpieczenia owego układu stosujemy wkładki ortopedyczne, które indywidualnie dobieramy do stopy naszego pacjenta.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych badań dla swoich dzieci. Dzięki konsultacji
będziecie mogli Państwo uzyskać informacje na nurtujące Was zagadnienia, a Wasze pociechy będą
miały szansę na poprawę jakości życia.