Reagując na pojawiające się ze strony rodziców pytania, za które dziękujemy, chcielibyśmy w kilku zdaniach uporządkować pewne praktyczne informacje. I tak:
1. Kiedy warto pójść z noworodkiem do specjalisty-fizjoterapeuty?
Pomijając przypadki w których mamy do czynienia ze zdiagnozowanymi deficytami, na konsultację do fizjoterapeuty powinni udać się zawsze rodzice z dzieckiem urodzonym z obciążonym (trudnym) wywiadem okołoporodowym, z ciąży zagrożonej lub po prostu rodzice pierwszego malucha nie mający odpowiednich doświadczeń i borykający się z pytaniami na które właśnie staramy się odpowiedzieć. Proszę pamiętać, że pytania pozostawione bez jednoznacznej odpowiedzi potęgują niepokój a ten dziecko doskonale wyczuwa.
Zaznaczam, że chociaż mówimy o zdrowym noworodku, jest bardzo dobrą praktyką comiesięczna kontrola u specjalisty, który pomoże ocenić poszczególne etapy rozwoju dziecka (?kamienie milowe?) i ich poprawność.
2. Czy noworodek potrzebuje ćwiczeń?
Zdrowo rozwijający się noworodek lub niemowlę potrzebuje nie tyle ćwiczeń w rozumieniu usprawniania co obserwacji, oceny, uważności, świadomej pielęgnacji oraz świadomego aranżowania przestrzeni. Wspomagamy rozwój, który i tak się toczy i ingerujemy tylko wtedy gdy zauważymy trudności. Stymulujemy dzieci, które tego bezwzględnie potrzebują a ta wiedza wynika z oceny bezpośredniej. W takich przypadkach konsultacja z doświadczonym terapeutą może być bardzo cenna i pomocna. Zachęcamy więc do kontaktu.
3. Czym jest wczesna interwencja i terapia noworodków i niemowląt?
Zgodnie z naszymi ogólnymi wyobrażeniami o fizjoterapii (rehabilitacji), kojarzymy ją z procesem leczenia i to stan choroby upoważnia do korzystania z niej. Tymczasem rehabilitacja i wczesna interwencja noworodków i niemowląt to przede wszystkim konsultacja, porada i instruktaż dla rodziców jak mają świadomie i mądrze wspierać rozwój swojego dziecka.
P.S Terapia dziecka uszkodzonego to odrębna kategoria postępowania ale o tym w następnym artykule.
mgr Michał Kłosek
Osteopata, fizjoterapeuta