Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Przyszła mama u fizjoterapeuty

Opublikowane W kategoriach: Aktualności, Dziecko

Przyszła mama u fizjoterapeuty

 

9 miesięcy podczas których zmienia się wszystko…

Ciąża to cudowny czas w życiu kobiety, w którym powstaje i kształtuje się nowe życie, nowy człowiek. To bardzo intensywny proces. A wszystko to w jedyne 9 miesięcy! Towarzyszą temu fizjologiczne i hormonalne zmiany, którym ulega ciało kobiety. Zmienia się postawa, wzrasta waga, co przyczynia się do większego obciążenia kręgosłupa, przeciążenia stawów i mięśni. Z kolei zmiany w gospodarce hormonalnej wpływają na rozluźnienie układu więzadłowo-stawowowego. Przyszłe mamy często skarżą się na wiele różnych symptomów: bóle głowy, bóle kręgosłupa, obrzęki nóg, drętwienia rąk, bóle i napięcie brzucha. Współczesna medycyna często leczy te dolegliwości zapobiegawczo stosując leczenie farmakologiczne.

Jaką korzyść może mieć przyszła mama u fizjoterapeuty?

Wiedząc jak ważne procesy występują w czasie rozwoju ciąży, współczesna fizjoterapia dostarcza delikatnych i umiejętnych technik pracy nad dolegliwościami kobiet w ciąży. Ginekolodzy często nie kierują kobiet na fizjoterapię gdyż nie wiedzą o jej możliwościach. Tymczasem wiele pacjentek prowadzonych w Specjalistycznym Centrum Rehabilitacji Vita korzysta z pomocy fizjoterapeutów we wszystkich trymestrach ciąży. Ich dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa, obrzęki, bóle brzucha, napięcie zmniejszają się już po 3-4 wizytach! Pacjentki regularnie korzystające z wizyt u fizjoterapeuty, utrzymują ciało w dobrej kondycji.

 

 Czy zabiegi fizjoterapeutyczne nie zaszkodzą dziecku?

Wszystkie zabiegi odbywają się w pozycjach bezpiecznych- na boku i na plecach i są dobrane do stopnia zaawansowania ciąży. Fizjoterapeuci wykonują subtelną i delikatną pracę na tkankach miękkich, która prowadzi do zwiększenia komfortu przyszłej mamy i wspomaga fizjologiczny rozwój  dziecka. Mniejsze napięcie mięśni skutkuje zwiększonym dopływem krwi, co zwiększa komfort dziecka. Z kolei w ostatnich tygodniach ciąży, wizyty fizjoterapeutyczne są ukierunkowane na przygotowanie ciała kobiety do porodu. Rehabilitanci pomagają również kobietom po porodzie działając w kierunku zmniejszenia tkliwości i dyskomfortu płynącego z ciała i przyspieszenia gojenia.