Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Jak prawidłowo siedzieć?

Opublikowane W kategoriach: Aktualności, Dziecko
Jak prawidłowo siedzieć?

Jak siedzieć prawidłowo?  A właściwie jak sprawić by nasze dzieci siedziały prawidłowo? 

Nie garb się, nie podpieraj, jak Ty siedzisz?

Te uwagi słyszeli z pewnością nasi rodzice, słyszeliśmy my i z pewnością podobne „wskazówki” kierujemy do naszych dzieci.

Czy słusznie?

Moim zdaniem jest pewna mądrość w dziecięcym zachowaniu. A mianowicie dzieci są w nieustannym ruchu. Często zmieniają pozycję.Jest to jeden z aspektów zdrowego siedzenia-częsta zmiana pozycji.  Gdy jednak dziecko jest na tyle pobudzone, że przestaje być w stanie się skupić na wykonywanym zadaniu być może należy to skonsultować z fizjoterapeutą i/lub psychologiem w kierunku nadpobudliwości ruchowej i podjąć terapię ułatwiającą dziecku skupienie uwagi.

Jak prawidłowo siedzieć?

Kolejnym aspektem jest niecałą pozycją, garbienie się, podpieranie głowy ręką. W tym przypadku możemy mieć doczynienia z obniżeniem napięcia posturalnego. Dziecku jest trudno przyjąć prawidłową według nas postawę. Samo mówienie wyprostuj się nie wystarczy. Oprócz trudności w trzymaniu pionowej, wyprostowanej sylwetki dziecko często nie wie co to znaczy tak naprawdę „wyprostuj się”, „nie garb się” i starając się zaspokoić nasze domagania może nie czynić tego prawidłowo. Znów z pomocą przychodzi nam fizjoterapia. Terapeuta przeprowadza dokładny wywiad biorąc pod uwagę różne aspekty rozwoju i wskaże ścieżkę do poprawy. W domowym zakresie zachęcałbym aby miejsce do pracy siedzącej miało poparcie pod stopy ( i żeby rzeczywiście dziecko je oparte trzymało).

Uważam, że dotyk i pokierowanie ruchem własnymi rękoma jest niezastąpione. Być może spokojnie pomagając ustalić prawidłowe siedzenie swoimi rękoma da więcej  niż tylko  komendy słowne.Siedzisko powinno dawać jasną informację zwrotną to znaczy nie może się zapadać czy iść pod dziwnym kątem. Na rynku jest wiele propozycji i na pewno uda się dobrać odpowiednie krzesło. Doświadczenie fizjoterapeuty może być pomocne przy wyborze.

Podsumowując dzieci są ruchliwe i jeśli w tym „wierceniu” są w stanie się skupić to trochę tego należy im zostawić. Ciągłe garbienie, otwarte usta, „lejąca” się postawa są przesłanką do konsultacji u fizjoterapeuty. Nie ma idealnego wzorca siadu. Z założenia siedzenie jest mniej zdrowe niż inne pozycje. Należy po prostu szukać optymalnego rozwiązania dla każdej osoby.

Od tego poszukiwania jesteśmy.