Wady postawy – kiedy warto pójść na pierwszą kontrolę do fizjoterapeuty zanim będzie za późno.
W historii rozwoju młodych ludzi specyficznym jest okres 2-7 lat.
Pionowa postawa ciała jest już z jednej strony osiągnięta i dość ustabilizowana z drugiej dziecko nadal intensywnie poznaje swoje ciało i jego możliwości motoryczne. W tym wieku jednak bardzo często zaczynają się pojawiać różne deficyty w postawie jak i koordynacji ruchowej, które pozostawione same sobie wywołają niepożądane kompensacje. Z początku mogą one być bardzo subtelne ale z upływem czasu stają się coraz bardziej zauważalne niestety już bardziej utrwalone i trudniej poddające się procesowi rehabilitacji.
Więc kiedy do fizjoterapeuty ?
Uważamy, że przy okazji bilansu 2-latka powinno być przeprowadzane rzetelne badanie fizjoterapeutyczne pod kątem ilościowym jak i jakościowym postawy i motoryki. W tym okresie możemy już zauważyć stopy płasko-koślawe, boczne skrzywienia kręgosłupa, obniżone napięcie posturalne (pogłębione krzywizny kręgosłupa, odstające łopatki, uciekające do środka kolana i stopy) czy problemy z koordynacją i umiejętnościami ruchowymi.
A może przejdzie samo ?
Wielokrotnie spotykamy się z opinią wydawaną przez innych specjalistów, że dziecko z tego wyrośnie. Niestety większość dzieci w dalszym rozwoju jedynie pogłębia bądź utrwala swoje wady. Nie mają one prawidłowych wzorców postawy, których mogłyby używać. Wcześnie podjęta rehabilitacja pozwala wspomóc prawidłowy rozwój naszych małych pacjentów. Prawidłowa postawa i ruch to nie tylko powtarzanie pewnych schematów ( nie garb się, wyprostuj się…) ale również praca z czuciem własnego ciała tzw. sensomotoryka. Takie podejście nastawione na prawidłowy ruch ale i na czucie go zbliża nas do sukcesu.
Jak wygląda nasza rehabilitacja ?
Nasza terapia konstruowana jest na bazie wywiadu rozwojowego i badania klinicznego. W trakcie terapii poznajemy szczegółowo dziecko jego możliwości i ograniczenia i na bieżąco dostosowujemy środki terapeutyczne oraz częstotliwość spotkań. Wizyta indywidualna obejmuje według potrzeb (poza wywiadem) pracę manualną w celu rozluźnienia, uruchomienia bądź skorygowania danego segmentu ciała oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia. Część naszych pacjentów ma możliwość kontynuowania rehabilitacji w formie atrakcyjnych dobranych do wieku i problemu zajęć grupowych. Niestety nie każde schorzenie możemy w ten sposób leczyć.
A poza gabinetem…
Niezwykle ważna jest również praca poza gabinetem dlatego zalecenia domowe są szczegółowo omawiane z rodzicami i dobierane tak aby nie sprawiały problemu ani dziecku anie jego opiekunom. Często w pracy z wadami postawy stosujemy indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne, które zabezpieczają stopy i wyższe stawy ( kolana, biodra, kręgosłup ) przed patologicznym ustawieniem.
Zachęcamy wszystkich rodziców i opiekunów dzieci do badania swoich podopiecznych, próby zrozumienia ich problemów i fachowego wspierania ich rozwoju.