Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Bóle Rąk

Opublikowane W kategoriach: Aktualności, Ból

„Ból to nieprzyjemne doznanie zmysłowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek […]” – Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu

Ból to zjawisko, z którym każdy człowiek w trakcie życia w mniejszym bądź większym stopniu miał do czynienia. Ból to sygnał od organizmu, którego nie należy lekceważyć.

Bóle rąk to dość częsta dolegliwość, która może występować z różnych powodów. Mogą być wynikiem urazu, przeciążenia lub chorób ogólnoustrojowych, których objawami są dolegliwości w obrębie mięśni i stawów rąk.
Ręce to dość złożona konstrukcja składająca się z dłoni, przedramienia oraz ramienia każda z tych części posiada istotne elementy łączące je ze sobą, odgrywając istotną role w ich ruchomości – staw ramienny, staw łokciowy, nadgarstek. Budowa całej ręki i znajdujące się tam kości, mięśnie, więzadła oraz sieć nerwów, naczyń krwionośnych, limfatycznych to zbiór zależnych od siebie „współpracujących” ze sobą elementów – dysfunkcja jednego z nich może wpłynąć na funkcje całej ręki.
Bóle rąk mogą być dość uciążliwe między innymi dlatego, że wiele czynności codziennych wykonujemy właśnie nimi . Szczególnie ważne są dłonie dzięki którym możemy poznawać świat, uczestniczyć w życiu społecznym bądź wykonywać pracę zawodową. Wielozadaniowość rąk może być powodem wielu urazów i przeciążeń.
Co powinno nas zaniepokoić i zmobilizować do szukania pomocy?
Na pewno ból ale nie tylko – może to być również sztywność stawów, mrowienie, drętwienie, uczucie pieczenia, dysfunkcje w ruchu lub jego brak.

Jak sobie pomóc?

Gdy boli większość pacjentów jest sięga po środki przeciwbólowe, maści, tabletki itp. Owszem jest to sposób ale na zlikwidowanie objawu. Nie rozwiązuje to przyczyny powstawania dolegliwości bólowych.
Jak może pomóc fizjoterapia bądź masażysta?
Fizjoterapeuta lub masażysta patrzy na organizm człowieka pod kątem holistycznym, zwraca uwagę na ruchomość, spełnianą funkcje, na ułożenie mięśni i stawów zarówno w statyce jak i dynamice. Dąży do uzyskania elastyczności tkanek i likwiduje nadmierne napięcie poprzez wpływanie na ustawienie sylwetki bądź poszczególnych jej elementów co może wpłynąć na zlikwidowanie dolegliwości w obrębie rąk.

Jak rozróżnić ból?

Jak już wspomniałam wcześniej przyczyną bólu może być uraz, czyli coś co w wyniku jakiegoś nagłego wydarzenia mogło wywołać ból – upadek, złamanie, zwichnięcie, uderzenie itp. W tych przypadkach ból jest nagły i gwałtowny, ostry, może mu towarzyszyć trudność lub całkowity brak ruchu w obszarze urazu bądź w jego okolicach. Ból rąk z powodu przeciążenia może być wynikiem czynności wykonywanej w dniu wcześniejszym np. malowanie mieszkania dźwiganie ciężkich przedmiotów, wyczerpujący trening, ale może to być zarówno wynik wykonywanych czynności regularnie przed długi czas, np. siedzenie przy komputerze bądź inne zajęcia wynikające ze specyfikacji pracy (praca fizyczna.) Regularne uprawianie sportu (tenis, kolarstwo itp.) Wszystko to co mocno angażuje ręce oraz obręcz barkową. Ból wynikających z przeciążenia może być miejscowy lub występować tylko przy jakimś konkretnym ruchu. Może pojawić się tylko czasami o różnej porze dnia lub nocy, bezpośrednio po danej czynności.
Są również bóle które wynikają z różnych chorób ogólnoustrojowych. Choroby reumatyczne, różne zwyrodnienia stawów – również w obrębie kręgosłupa, dyskopatie kręgosłupa. Objawami bólowymi może być sztywność stawów utrudniająca chwytanie przedmiotów jak i ich odkładanie, brak siły mięśniowej, uczucie mrowienia, drętwienia, pieczenia, wszelakie te dolegliwości powinny skłonić do udania się do specjalisty.
Czasami aby zlikwidować dolegliwość należy przyjrzeć się budowie, ułożeniu całego ciała. W odniesieniu do rąk bardzo ważnym elementami są – głowa, szyja, obręcz barkowa, łopatka, klatka piersiowa, i niekiedy żebra oraz stawy biodrowe.