Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

BÓLE STOPY

Opublikowane W kategoriach: Ból

Czy wiesz że…stopa jest bardzo złożoną częścią ludzkiego ciała.

Składa się z:
-26 kości,
-33 stawów,
-107 więzadeł i ścięgien,
-19 mięśni,
– posiada około 70000 zakończeń nerwowych.

 

 

 

 

 

 

 

Prawidłowe działanie każdego z tych elementów jest bardzo ważne by stopa mogła spełniać swoje funkcje.

Stopa ma bardzo duże znaczenie w całościowym funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Nawet najmniejsza zmiana na poziomie stopy może wpłynąć na działanie całego ciała.

Przyczyn, które doprowadzają działanie stopy do patologii może być wiele:

1) urazy. Chociażby jedna z najczęściej spotykanych dysfunkcji – skręcenie stawu skokowego. Bez odpowiedniego leczenia może ono prowadzić do sytuacji, w której dojdzie do – nawykowego skręcania . Stopa nawet na podłożu z niewielką nierównością może „uciekać” i dochodzić będzie do skręcenia stawu skokowego.

2) zmiany przeciążeniowe, które są wynikiem długotrwałej pracy całej kończyny dolnej w złym ustawieniu. To:
modzele, odciski, zwyrodnienia naskórka, które informują o, niepoprawnym ustawieniu kończyny dolnej i zaburzonej pracy stopy. Miejsca zmienione na skórze wskazują, w których obszarach stopa jest zbyt mocno obciążona. Zmiana skórna może wskazywać na zwiększone napięcie, a co za tym idzie zmniejszony przepływ krwi i gorsze odżywienie tkanek w rejonie zmiany. Wycinanie modzeli nie przyniesie oczekiwanego efektu, najpierw trzeba przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stopy.

płaskostopie – nieodłącznym elementem tego schorzenia jest koślawa pięta, która zaburza cały układ osiowy ciała. Niepoprawne ustawienie stopy powoduje szereg zmian na poziomie kończyny dolnej: zmianę ustawienia podudzia i uda, koślawienie kolana, a dalej zmianę w ustawieniu biodra, co może przełożyć się na bóle kręgosłupa.

hallux valgus czyli brak ruchomości w stawach pierwszego palca, ruch zamiast odbywać się w osi stopy będzie odbywał się do boku, poza obrys stopy.
Wszystkie z wcześniej wspomnianych nieprawidłowości mogą powodować ból stopy.
Niezależnie od tego, jak często odczuwamy dolegliwości bólowe i jak duże jest ich nasilenie, każdy nawet najmniejszy dyskomfort w obrębie okolic stopy powinniśmy skonsultować z fizjoterapeutą.
Po zebraniu wywiadu i badaniu terapeuta wskaże drogę, która przyniesie ulgę stopom.