Trening funkcjonalny jest to nowoczesny rodzaj treningu bazujący na wielopłaszczyznowych ruchach złożonych, angażujących czucie głębokie, których celem jest zbudowanie mobilności kończyn górnych, dolnych oraz szyi na bazie stabilnego i mocnego tułowia.
Jak wygląda pierwsze spotkanie i jak przebiega trening indywidualny?
W pierwszej kolejności fizjoterapeuta- trener rozpoczyna od oceny aktywności i możliwości ruchowych, indywidualnej dla każdego pacjenta oraz ustalenia celu, co pozwala na opracowanie planu treningowego. Ocena mobilności wraz z celem jaki terapeuta i pacjent stawiają przed sobą umożliwia ukierunkowanie działań fizjoterapeutycznych, tak aby przywrócić pacjentowi sprawność motoryczną, siłę i koordynację mięśniowo-ruchową, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Na czym polega trening funkcjonalny metodą PFM?
Kluczem do ćwiczeń funkcjonalnych jest integracja. Chodzi o to, aby nauczyć wszystkie mięśnie współpracy, a nie izolowania ich do samodzielnej pracy. Podczas treningu skupiamy się przede wszystkim na ruchach złożonych, które stosujemy na co dzień podczas podnoszenia z ziemi, skręcania się, unoszenia nad głowę.
Jakie efekty daje trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny pobudza układ nerwowy i metaboliczny, stawiając ciało w tryb wysokiej wydajności. Pobudza aktywność mózgu, zwiększając koncentrację i kreatywność. To idealne przygotowanie do efektywnego dnia pracy czy nauki. Endorfiny, znane jako hormony szczęścia, są uwalniane podczas treningu. Regularne treningi funkcjonalne wzmacniają ciało, poprawiając wydolność, siłę i elastyczność. Chronią przed kontuzjami i wspomagają ogólny stan zdrowia.