BÓL BARKU
Tytułem wstępu do artykułu, chyba śmiało można stwierdzić, że nie ma takiego człowieka, który choć raz w życiu nie zetknął się z bólem. Jest to nic innego, jak reakcja organizmu na bodziec uszkadzający lub mogący uszkodzić tkanki ciała. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego w gabinecie fizjoterapeutycznym, lekarskim, stomatologicznym lub innym miejscu
powiązanym z branżą medyczną, wszystkie wrażenia jakie prezentuje pacjent są niejako przypisywane przez specjalistę do definicji tego słowa.
Nocyreceptory, czyli elementy układu nerwowego, które odpowiedzialne są za wspomniane wyżej reakcje na bodźce uszkadzające tkankę, umiejscowione są w ciele zarówno powierzchownie (skóra) jak również głęboko
(mięśnie, stawy). W tekście tym chciałbym przybliżyć problem dolegliwości bólowych ze strony barku.
Staw ramienny należy do grupy tak zwanych stawów kulistych. Składa się z kulistej głowy kości ramiennej, a także z płytkiej panewki łopatki. Oznacza to, że jego zakres ruchu jest bardzo szeroki, a cechą charakterystyczną jest możliwość wykonywania ruchów rotacyjnych. Niestety staw ten, podobnie jak inne stawy, może ulegać różnym urazom, złamaniom i przeciążeniom.
Dlaczego boli ?
Dolegliwości bólowe ze strony barku można rozróżnić poprzez określenie tak zwanego stanu pourazowego. Wyróżniamy jego 3 rodzaje: ostry, podostry oraz przewlekły. Podział ten określa przede wszystkim czas trwania problemu u pacjenta, jednakowoż wrażenia bólowego prezentowane przez niego są równie kluczowe.
W przypadku stawu ramiennego poszczególne stany można opisać poprzez następujące przykłady:
Stan ostry- silny, piekący ból, otulający najczęściej cały staw, a przede wszystkim struktury mięśniowe. Występuje znaczne ograniczenie ruchomości oraz sztywność (Zespół bolesnego barku, złamanie, nagły uraz mechaniczny).
Stan podostry- wrażenie bólowe są tutaj z reguły mniejsze natomiast nadal dotyczą większej części samego stawu i tkanek wokół.
Stan przewlekły- w tym przypadku rodzaj dolegliwości bólowych jest często trudny jednoznacznie do określenia. Najczęściej zgłaszane odczucia to: ból punktowy, uczucie dyskomfortu, ból w trakcie ruchu, „ciągnięcie”. Dodatkowo cechą charakterystyczną dla stanu przewlekłego stawu barkowego są nieregularne nawroty bólu, a także wrażenie „chrupania” (zmiany zwyrodnieniowe).
Co zrobić gdy boli?
Postępowanie lecznicze uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju urazu i jego rozległości. Do gabinetu fizjoterapeuty zgłaszają się zarówno z drobną kontuzją np. uderzenie, stłuczenie jak i z cięższym problemem tj. złamanie, zerwanie mięśnia, zwichnięcie stawu. W praktyce klinicznej specjalista ma do czynienia również z sytuacjami, w których pacjenci zgłaszają dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości nie doświadczając przy tym urazu mechanicznego. Bardzo często wynika to z przeciążenia stawu oraz struktur wokół np. na skutek powtarzania przez dłuższy czas jakiejś czynności ( mycie okien). Niejednokrotnie bóle okolicy stawu ramiennego spowodowane są także zaburzeniami biomechaniki odcinka szyjnego kręgosłupa.
W walce z problemami w stawie ramiennym pacjenci posiłkują się różnymi sposobami w celu ich zredukowania. Czasami wystarczy zimny okład, ale zdarzają się także sytuacje, gdzie niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Jendakowoż zdecydowaną większość problemów w obrębie barku można skutecznie wyleczyć poprzez zabiegi fizjoterapeutyczne.
W czym i jak pomoże fizjoterapeuta?
Na konsultację fizjoterapeutyczną powinni się zgłosić pacjenci, którzy chociaż raz mieli do czynienia z bólem w okolicy stawu ramiennego, jak również ci, którzy są w trakcie jego trwania. Przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz dokładnego badania pomoże specjaliście w przedstawieniu i omówieniu pacjentowi jego problemu ze zwróceniem uwagi na istotne detale oraz w doborze odpowiedniego wachlarza zabiegów.
W celu redukcji dolegliwości bólowych barku, w zależności od stanu, w klinice fizjoterapeutycznej stosowane są zabiegi z zakresu:
Terapii manualnej- tutaj mamy do czynienia z nacelowaną na problem pacjenta interwencją, która poza znaczą redukcją dolegliwości bólowych wpływa także na ruchomość stawu barkowego poprzez ułożenie go w swojej osi.
Masażu- techniki masażu leczniczego oraz relaksacyjnego pomagają rozluźnić napięte struktury, co przekłada się na redukcję wrażeń bólowych
Fizykoterapii (elektroterapia, krioterapia, ultradźwięki)- stosowane zwykle na początku pracy z urazem, w celu zmniejszenia stanu zapalnego i przekrwienia uszkodzonych tkanek
Serdecznie zapraszam do skorzystania z naszych usług. Dla Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji „VITA” żaden ból nie straszny.