Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

BÓL KRĘGOSŁUPA

Opublikowane W kategoriach: Aktualności, Ból
BÓL KRĘGOSŁUPA

Ból kręgosłupa to jeden z powszechnych problemów zdrowotnych współczesnego człowieka. Do jego powstania przyczynia się często niezdrowy styl życia: długie siedzenie przed komputerem, brak aktywności fizycznej czy otyłość. Inne przyczyny mogą być związane z doznanym urazem. Ból kręgosłupa dotyczy pionowej osi naszego ciała – odczuwamy go na różnych odcinkach,- od szyi aż do lędźwi włącznie z kością krzyżową. Jest to bardzo powszechna przypadłość, z którą boryka się w pewnym momencie swojego życia większość osób.

Wbrew pozorom to nie urazy mechaniczne są najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa. Bolące plecy związane są zwykle ze zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi czy problemami z funkcjonowaniem stawów i całego aparatu mięśniowo – powięziowego.

Ból kręgosłupa można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę np. powodujący dolegliwości bólowe odcinek. W ten sposób wyróżnimy ból krzyża czy ból szyi.

Warto także dokonać podziału ze względu na rodzaj zachodzących w kręgosłupie patologicznych zmian, stających się przyczyną problemu. Prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości zwiększa m.in., brak aktywności fizycznej, wielogodzinna praca przy komputerze, nadwaga lub otyłość, przyjmowanie nieprawidłowej pozycji np. podczas siedzenia lub snu, częste noszenie butów na wysokim obcasie, stres prowadzący do stałego podwyższenia napięcia mięśniowego.

Czasami ból kręgosłupa związany jest z wrodzonymi wadami lub naturalną predyspozycją np. ze względu na budowę anatomiczną kobiety są narażone na ból kręgosłupa lędźwiowego bardziej niż mężczyźni. Wśród innych przyczyn bólu wymienić można choroby nowotworowe zlokalizowane w pobliżu kręgosłupa, procesy zapalne, degeneracyjne i zwyrodnieniowe oraz dyskopatie.

Gdy boli kręgosłup, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który na podstawie badania i testu poprowadzi prawidłowy proces terapii aby jak najszybciej przynieść ulgę pacjentowi. Badaniu należy poddać całe ciało oraz uwzględnić wzorce ruchowe, w których ono funkcjonuje. Wady postawy, ograniczenia ruchomości czy zbyt duże napięcie zaburza prawidłowe funkcjonowanie ciała, co może powodować dolegliwości bólowe.

 

 

Wartymi rozważenia rozwiązaniami są także masaże lecznicze, które dbają o utrzymanie równowagi napięć w ciele, wyciszają a także pozwalają lepiej poczuć swoje ciało. Specjalnie dobrane ćwiczenia oraz zabiegi fizykoterapii mogą uzupełnić cały proces.

Ból z tyłu pleców to problem utrudniający codzienne funkcjonowanie. Warto zadbać o profilaktykę, by zminimalizować ryzyko i uniknąćpoważnego dyskomfortu. Kluczowa jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny, dbałość o przyjmowanie odpowiedniej pozycji ciała i utrzymanie prawidłowej wagi. W przypadku osób pracujących długo przy komputerze ważne jest profilaktyczne stosowanie ćwiczeń na plecy, rozciągających i wzmacniających – świetnym rozwiązaniem jest np. pływanie.