Kilka słów o kolanie.
Kolano to największy staw człowieka. Tworzy go kość udowa, kość piszczelowa i rzepka. Dodatkowe struktury bardzo istotne w funkcjonowaniu stawu to dwie łąkotki, 2 więzadła poboczne, 2 więzadła krzyżowe oraz wiele mięśni.
Co oznacza ból i skąd się bierze?
Ból kolana jest jedną z częstszych przyczyn wizyt w gabinecie fizjoterapeutycznym.
Ból należ traktować jako informację od naszego ciała. W ten sposób otrzymujemy komunikat, o tym, że coś się dzieje. Coś, co przekracza możliwości naszego ciała.
Ból może się pojawić wskutek urazu. Oznacza to, że siły, które zadziałały na tkanki były za duże i uległy one podrażnieniu lub uszkodzeniu. Uraz może powstać w sposób bezpośredni, czyli na przykład gdy upadniemy na kolano lub pośredni gdy przekroczymy fizjologiczny zakres ruchu w stawie czyli wygniemy nogę w taki sposób w który normalnie się nie rusza bądź dojdzie do dużej kompresji czy rozciągnięcia struktur tworzących staw.
Przeciążenie lub uszkodzenie stawu może przebiegać także w sposób przewlekły. Dzieje się tak wtedy gdy kolano pracuje przez długi czas w sposób nieprawidłowy. Na przykład gdy przez kilka tygodni chodzimy na nie do końca prostującym się kolanie. Działające siły nie są duże więc organizm przez pewien czas radzi sobie bez bólu, w pewnym momencie jego zdolności adaptacji do deficytu zostają przekroczone i następuje uszkodzenie manifestujące się bólem.
Bardzo często zdarza się tak, że ból kolana jest tylko odpowiedzią na zaburzenie w innym miejscu ciała. Deficyty, ograniczenia ruchu, niedobory siły czy to ze stopy, stawu biodrowego, obręczy miednicznej czy też kręgosłupa będą oddziaływały na staw kolanowy.
Jaka jest droga do pozbycia się bólu?
Najważniejsze w całym procesie jest zrozumienie jak doszło do tego, że boli? Co takiego zadziało się w ciele i gdzie kryje się sedno problemu.
I tu dochodzimy do roli fizjoterapeuty/osteopaty. Na początku przeprowadzi wnikliwy wywiad i badanie, które pozwoli postawić hipotezę dotyczącą przyczyny problemu. Następnie następuje faza terapii, która ukierunkowana jest na lokalizowanie i pracę nad zaburzeniami prowadzącymi do powstawania zgłaszanej dysfunkcji. W procesie terapeutycznym bardzo ważna jest ocena sposobu w jaki funkcjonuje kolano. Czy jest stabilne, czy ma pełny zakres ruchu, czy pracuje w osi, jak na jego pracę wpływa stopa, biodro i wyższe partie ciała.