Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Ból szyi – o co tu może chodzić?

Opublikowane W kategoriach: Aktualności, Ból

Ból szyi – o co tu może chodzić?

 

Szyja umożliwia nam swobodę ruchów, odpowiada za utrzymanie głowy we właściwej pozycji. Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne – od przeciążenia i napięcia mięśni spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, przebyte urazy czy chociażby stres, który towarzyszy nam na co dzień.
Ważne jest aby nie bagatelizować bólu. Sygnalizuje on nam pewien problem w ciele, którego skutkiem jest ból szyi, natomiast przyczyna często leży gdzieś indziej. Biorąc lek przeciwbólowy niwelujemy objaw a nie sam problem, który z czasem może przerodzić się w poważniejsze dolegliwości.

Co u fizjo ?

Ważne jest aby udać się do fizjoterapeuty/osteopaty, który przeprowadzi wywiad i zbada nie tylko szyję ale również funkcjonowanie całego ciała dokładnie namierzając przyczynę powstawania dolegliwości bólowych u pacjenta. Jest to niezbędne do prawidłowego rozwiązania zgłaszanego problemu.

Mnogość metod i technik terapeutycznych daje szeroki repertuar możliwości leczenia bólu szyi. W bólach mięśni szyi i szyjnopochodnych bólach głowy szczególnie pomocne mogą być mobilizacje i manipulacje (elementy terapii manualnej). Terapię przeprowadza się w obszarze segmentów szyjnych i przejścia szyjno–piersiowego. Powoduje to redukcję patologicznego napięcia mięśniowego sprzyjającego rozwojowi zaburzeń obejmujących struktury tkanek miękkich i kostnych.

 

Terapia tkanek miękkich jest łagodną formą leczenia wykorzystującą wiele technik. Jedną z nich może być masaż mięśni szyi lub poizometryczna relaksacja wykorzystująca zjawisko rozluźnienia tkanek o wzmożonym napięciu po wcześniejszym kilkunastosekundowym skurczu. Zaletą tej metody jest możliwość zastosowania zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych.

Co daje fizjoterapia ?

Wielokrotnie fizjoterapia daje możliwość zastosowania czynników fizykalnych wspomagających zabiegi z obszaru terapii ruchem. Jest to chociażby leczenie zimnem – krioterapia, która oddziałuje m.in. regenerująco i przeciwzapalnie, co ma duże znaczenie w stanach zapalnych szyi, jej ścięgien oraz mięśni karku. Wykorzystuje się laseroterapię, elektroterapię, czy ekspozycję na zmienne pole magnetyczne.
Zadbajmy o nasze szyje, zadbajmy o nasz komfort.