Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Masaż Shantala czyli o tym jak dotykiem wspomagać rozwój dziecka

Opublikowane W kategoriach: Aktualności, Dziecko

Pierwsze dni życia dziecka…. czy to już czas na masaż?

Dotyk jest zmysłem, który jako pierwszy rozwija się w naszym życiu płodowym a dokładnie od 6 tygodnia. Już w 14 tygodniu życia płodowego dziecko odczuwa już prawie całym ciałem. Przed narodzeniem dziecko ma już sporo doświadczeń związanych z dotykiem a w momencie narodzin ten zmysł jest najlepiej rozwinięty ze wszystkich pozostałych zmysłów. Masaż to prawdziwa inwestycja w dobrostan dziecka. Czuły dotyk, budowanie więzi, poznawanie siebie nawzajem pomaga nawiązać bliską relację między rodzicami a dzieckiem.

Dlaczego masowanie jest tak ważne?

Dla niemowląt masaż ma mnóstwo zalet:

– Stymuluje system taktylny (dotykowy) czucia powierzchownego, głębokiego oraz wibracji.

– Wspomaga łagodzenie bólu przy dolegliwościach układu pokarmowego jakim są kolki.

– Wspiera dojrzewanie układu nerwowego oraz rozwój psychoruchowy.

– Reguluje proces snu i czuwania.

– Wspomaga w integracji zmysłowej.

– Wspiera odporność.

Stosowany również jako wspomaganie przy asymetriach ciała, kręczu szyi oraz dysplazji stawów biodrowych. Dodatkowo buduje poczucie bezpieczeństwa oraz pozwala dziecku poznawać własne ciało i jego granice.

Masaż Shantala

Masaż Shantala czyli cud ludzkiej miłości i troski, którym w swojej prostocie i zaangażowaniu obdarowała kobieta masując swoje dziecko w Indiach. Całą sytuacją zainspirował się i sfotografował położnik Frederique Leboyer w 1976 roku oraz opublikował w książce „Shantala. Un art. Traditionnel de massage des enfants”. W Indiach masaż Shantala jest przekazywany z pokolenia na pokolenia jako tzw. „odżywienie” dziecka. W dzisiejszych czasach jest spopularyzowany na wszystkich kontynentach. Masaż można stosować od pierwszych dni życia. Przez wiele lat był modyfikowany. Aktualnie jest formą sekwencji określonych ruchów . Bardzo ważne jest to, że powinien on być dostosowany do indywidualnych odczuć dziecka. Natężenie bodźca, ilość powtórzeń oraz czas wykonywania powinien być skorelowany z potrzebami dziecka. Masaż Shantala nie tylko jest przeznaczony dla dzieci z deficytami ale również jako profilaktyka oraz stymulacja zmysłu dotyku, jako doskonałe uzupełnienie pielęgnacji dziecka oraz wspomaganie w terapii.

Chcesz wspomóc rozwój swego dziecka? Przyjdź na wizytę do fizjoterapeuty!

Podczas terapii udzielę niezbędnych wskazówek abyście mogli sami w zaciszu domu wspomagać rozwój swojego dziecka. Jeżeli chcecie dać swojemu dziecku najpiękniejszy prezent jakim jest poświęcony czas i uważność serdecznie zapraszam. Podczas wizyty udzielę niezbędnych wskazówek, nauczę technik masowania dopasowanych do indywidualnych potrzeb waszego dziecka tak abyście mogli pielęgnować dotykiem swoje maleństwo.