Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

FIZYKOTERAPIA

Opublikowane W kategoriach: Aktualności, Ból
Fizykoterapia

Fizykoterapia jest jedną z form fizjoterapii stanowiącej część medycyny fizykalnej zajmującej się zastosowaniem metod fizycznych w celach leczniczych, zapobiegawczych i diagnostycznych.

Postępowanie fizykoterapeutyczne opiera się na zastosowaniu rozmaitych bodźców fizycznych, jakie występują w naturze, które w praktyce wytworzone są przez różnego rodzaju urządzenia. W naszym Centrum wykonujemy zabiegi laseroterapii, elektroterapii, ciepłolecznictwa, pola magnetycznego, ultradźwięków, oraz krioterapii miejscowej i ogólnoustrojowej.

Fizyko a fizjo….

Trzeba pamiętać , że fizykoterapia to nie to samo co fizjoterapia. Bardzo często pojęcia te są mylone.  Różnica między nimi jest zasadnicza. Fizykoterapia to niewielki dział fizjoterapii, zajmujący się zastosowaniem tak zwanych czynników fizykalnych. W skrócie jest to część rehabilitacji, w której bodźcem leczniczym nie są ręce terapeuty, a prądy, lasery, ultradźwięki, pole magnetyczne czy wpływ temperatury. Mylenie tych dwóch podobnych do siebie pojęć bierze się prawdopodobnie z faktu, iż przedrostek fizyko- kojarzy się raczej z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych, niż zabiegami fizykalnymi.

W bardzo wielu przypadkach fizykoterapia to znakomity dodatek do innych działań w procesie rehabilitacji. Trzeba pamiętać, iż najskuteczniejsze leczenie to takie, w którym usuwamy przyczynę dolegliwości, a nie jej skutek w postaci bólu, stanu zapalnego czy obrzęku.

Inaczej mówiąc jeśli spojrzymy na osobę, która odczuwa ból kręgosłupa lędźwiowego podczas poruszania się, to czy działanie polegające na znieczulaniu go prądem lub naświetlaniu laserem faktycznie pomoże w jego przypadku? Jeśli ma on problem z biomechaniką całego kręgosłupa to czy takie zabiegi mu ją przywrócą? Zdecydowanie dadzą mu ulgę poprzez zmniejszenie odczuwania bólu przez receptory (czyli usuną skutek). Jeżeli jednak nie zostaną one wsparte na przykład terapią manualną, to przyczyna dolegliwości nadal pozostanie i prędzej czy później doprowadzi do kolejnych uszkodzeń i powrotu problemu. Czy faktycznie o to chodzi w skutecznym leczeniu?

 

Fizykoterapia

Opublikowane W kategoriach:

Fatal error: Cannot redeclare vita_comment() (previously declared in /home/centvita/domains/centrum-vita.pl/public_html/wp-content/themes/vita/templates/comments.php:5) in /home/centvita/domains/centrum-vita.pl/public_html/wp-content/themes/vita/templates/comments.php on line 5