Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Tydzień krzeseł w Centrum VITA trwa !

Opublikowane W kategoriach: Aktualności

 

Usiądź zdrowo!

 

Obecne czasy wymuszają od wielu osób niemal nieprzerwane, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. Praca przed monitorem komputera, jazda samochodem czy bierny odpoczynek na kanapie to główne formy dziennej aktywności większości z nas.

 

Co się dzieje z naszym kręgosłupem podczas długotrwałego siedzenia?

 

Ciało człowieka nie jest gotowe na wielogodzinne siedzenie. Siły, które działają wtedy na kręgosłup są większe niż podczas stania. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego że w pozycji siedzącej odcinek lędźwiowy jest obciążony bardziejniż stoimy. Jednostajna, niekorzystna pozycja powoduje spowolnienie krążenia. Nieużywane mięśnie słabną i przykurczają się. Bóle karku i kręgosłupa zwłaszcza w odcinku lędźwiowym to często zwiastuny poważniejszych kłopotów. Długotrwałe siedzenie może także skutkować skrzywieniem kręgosłupa czy zwyrodnieniem stawów. Co więcej, nie ma możliwości utrzymania prawidłowej pozycji siedzącej przez dłuższy czas. Byłoby to męczące i niewygodne.

 

Lekarstwem jest ruch!

 

Warto zwrócić uwagę na częste zmiany pozycji podczas siedzenia. Warto przynajmniej raz na godzinę wstać od biurka- chociażby na kilka minut, zrobić kilka ćwiczeń- wszystko po to by rozluźnić napięte podczas siedzenia mięśnie. Czasów nie zmienimy ale możemy zadbać również o to by siedzenie było zdrowsze, co uchroni nas przed dolegliwościami bólowymi i zapewni dużo większy komfort funkcjonowania.

 

Czy można zapewnić kręgosłupowi ruch w trakcie siedzenia?

 

Tak- jeśli zmienimy sposób w jaki siedzimy. Ruch może zapewnić nam np. siedzenie na piłce. Nowością na naszym rynku są natomiast krzesła biodynamiczne. Dzięki swojej konstrukcji, zapewniają one kręgosłupowi ruch w trzech płaszczyznach. Tym samym wymuszają zmianę pozycji ciała. Co więcej – można je dowolnie skonfigurować w zależności od indywidualnych potrzeb ich użytkownika poprzez regulację wysokości, kąta nachylenia siedziska, napięcia oparcia, napięcia sprężyny itp. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zdrowym siedzeniu i wypróbować działanie krzeseł biodynamicznych- zapraszamy do naszego Centrum- właśnie trwa tydzień krzeseł. Chętnie odpowiemy na Wasze pytania! Do zobaczenia w SCR Vita!

 

mgr Jakub Kozikowski

fizjoterapeuta