Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Masażysta i fizjoterapeuta, czy to udany team ?

Opublikowane W kategoriach: Aktualności
Masażysta i fizjoterapeuta, czy to udany team ?

Po licznych rozmowach z pacjentami i znajomymi pomyślałem, że warto obalić mit: fizjoterapeuta masuje, a masażysta jest wyłącznie od przyjemnego „miziania”. Podczas wcześniej wspomnianych rozmów zauważyłem też, że dla wielu osób nie istnieje żadna różnica pomiędzy fizjoterapeutą a masażystą. Pomimo tego, że są rzeczy które różnią te dwie dziedziny to jeszcze więcej je łączy.

Jak wygląda współpraca masażysty i fizjoterapeuty.

Połączenie tych dwóch specjalizacji jest drogą do uzyskania oczekiwanego efektu. Tkankami miękkimi czyli mięśniami, powięziami, więzadłami, skórą czy tkankami podskórnymi zajmuje się masażysta. Natomiast fizjoterapeuta dodatkowo pracuje na tkankach twardych, którymi są stawy. Zwiększa ich ruchomość i zakres ruchu. Masażysta przygotowuje ciało do pracy z fizjoterapeutą i podtrzymuje uzyskane efekty. Głównym narzędziem pracy masażysty są ręce. Za pomocą płynnych ruchów rozluźnia tkanki, reguluje napięcie mięśniowe, poprawia krążenie krwi i limfy a także łagodzi ból i wprowadza w stan relaksu. Fizjoterapeuta w dalszym etapie usprawniania (lub kiedy to konieczne wcześniej), stosuje ćwiczenia z aktywnym udziałem pacjenta. Poza własnymi rękami wykorzystuje on wtedy również dodatkowe sprzęty takie jak np. piłki, taśmy, poduszki, batut. Z relacji pacjentów wynika, iż masaż w porównaniu do fizjoterapii jest zabiegiem przyjemniejszym. Doskonałym przykładem pacjentów którzy wymagają jednoczesnej opieki masażysty oraz fizjoterapeuty są biegacze i osoby wykonujące pracę biurową. Jeżeli u biegaczy trening biegowy polega tylko na bieganiu i brakuje treningu uzupełniającego to wtedy pracują te same mięśnie w tych samych zakresach i to wywołuje przeciążenia i brak równowagi w ciele. W takim przypadku mogą wystąpić: zmniejszenie elastyczności tkanek, usztywnienie, pogorszenie ruchomości, zaburzenie osiowości kończyn i wydajności biegacza. Wśród pracowników biurowych najczęstsze schorzenia to bóle: kręgosłupa, szyi, głowy czy bioder. Częstym zjawiskiem jest uczucie sztywności czy brak elastyczności mięśni. Przy pojawieniu się którejś z wyżej wymienionych dysfunkcji nieoceniona jest pomoc masażysty i fizjoterapeuty. Wspólnie pracują nad zmianą postawy ciała pacjenta gdyż w takich przypadkach nie jest ona prawidłowa. Zadaniem masażysty jest rozluźnienie mięśni przykurczonych, przywrócenie elastyczności w ciele i przygotowanie do działań fizjoterapeutycznych. Fizjoterapeuta między innymi zwiększy ruchomość i wpłynie na polepszenie jakości ruchu by ten był jak najbardziej wydajny. 

Złoty środek.

Należy pamiętać, że nie tylko na początku ale w trakcie i po zakończeniu fizjoterapii rola masażysty jest wciąż istotna. Dzięki niemu łatwiej jest podtrzymać uzyskane efekty, przyśpieszyć regenerację organizmu i zmniejszyć podatność na kontuzje. Interwencja z udziałem obu specjalistów jest najlepszą drogą do osiągnięcia sukcesu.