Co daje fizjoterapia w walce z COVID, okiem fizjoterapeuty.
Wraz ze wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie, rośnie również liczba osób, które pokonały chorobę COVID-19. Ponad połowa pacjentów ze zdiagnozowanym wirusem przeszła chorobę i powróciła do zdrowia. Przebieg choroby wiąże się jednak z pewnymi powikłaniami, które mogą trwale wpływać na zdrowie i życie codzienne pacjentów.
Przebieg zakażeń COVID-19 jest zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego (podobną do przeziębienia), po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej i/lub niewydolności wielonarządowej.
Bez względu na przebieg choroby, pacjenci (podczas izolacji, kwarantanny lub powracania do zdrowia w domu) zostali pozbawieni ruchu. Obniżona aktywność fizyczna zmniejsza odporność organizmu oraz wszystkich jego układów, ograniczając ich wydajność.
Pacjenci, którzy zmagają się z infekcjami dróg oddechowych, mają trudności z oddychaniem, częsty kaszel i wzmożone napięcie mięśniowe. Towarzyszyć im może strach o życie i zdrowie, stany lękowe czy utrata stabilności emocjonalnej a nawet nerwica. Bardzo ważne jest to aby nie zaniedbywać swojego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. W przypadku ciężkiego przejścia choroby pacjenci leczeni dosyć inwazyjnie przy pomocy respiratorów czy intubacji podatni są na podrażnienie dróg oddechowych oraz na poważne komplikacje oddechowe. Dlatego tak ważna jest praca fizjoterapeutów z pacjentami po przejściu choroby o pochodzeniu pulmunologicznym.
W przypadku osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, głównym celem fizjoterapii oddechowej jest zmniejszenie objawów duszności, poprawa obniżonej pojemności płuc, przeciwdziałanie powikłaniom powstałym w przebiegu niewydolności oddechowej i unieruchomienia, zmniejszenie niepełnosprawności, poprawa jakości życia oraz obniżenie poziomu lęku i przeciwdziałanie depresji.
Po wykonaniu badania fizjoterapeutycznego oceniającego między innymi stan układu oddechowego, na podstawie wnioskowania klinicznego fizjoterapeuta powinien określić problemy terapeutyczne w procesie leczenia pacjenta. Celem postępowania fizjoterapeutycznego na tym etapie zaawansowania choroby może być: zmniejszenie nadmiernej pracy oddechowej (np. poprzez techniki oddechowe i pozycje zmniejszające duszność, ułożenie w pozycji pochylonej, relaksację) oczyszczanie z zalegającej wydzieliny zwiększenie pojemności płuc poprawa wymiany gazowej mobilizacja i stopniowe zwiększanie aktywności ćwiczenia ogólnorozwojowe, poprawiające kondycję, ale również zapobiegające skutkom unieruchomienia i zwiększające tolerancję wysiłku fizycznego Pacjent poddany rehabilitacji pulmonologicznej czuje się wyraźnie lepiej. Wielu pacjentów podkreśla, że odzyskuje możliwość normalnego funkcjonowania i zaczyna radzić sobie z czynnościami, które do tej pory sprawiały im spore wyzwania czy trudności – jak choćby wchodzenie po schodach. To z kolei przekłada się na poprawę komfortu życia codziennego, w konsekwencji często również poprawia samopoczucie chorego, jego samoocenę, a także zwiększa poczucie jego bezpieczeństwa i uwalnia od negatywnych myśli. W przypadkach, kiedy pacjent wymagający rehabilitacji pulmonologicznej cierpi również na schorzenia układu krążenia, praca fizjoterapeutów łączy rehabilitację pulmonologiczną z
kardiologiczną.
Jeśli jesteś pacjentem, u którego stwierdzono COVID-19 lub podejrzewasz, że mogłeś/mogłaś przejść tego wirusa a czujesz się pozostawiony bez konkretnych wytycznych, masz chęć sprawdzenia swojego stanu zdrowia, wydolności oddechowej – przyjdź na wizytę
kontrolną, aby zadać pytania, które Cię nurtują. Jesteśmy tutaj dla Was.
Wychodzimy Wam naprzeciw i chcemy stanowczo powiedzieć: „Nie bójcie się! Jesteśmy z Wami!”
Serdecznie zapraszamy wszystkich pacjentów po chorobie COVID-19 ale również tych, którzy chcieliby polepszyć swoją pracę oddechową, aktywność fizyczną czy porozmawiać o swoim samopoczuciu w ostatnim czasie.
Oferujemy wizyty u specjalistów fizjoterapii oraz psychologa.
Naszym celem jest poprawa jakości życia pacjentów!