Fizjoterapia
Fizjoterapia jest samodzielną dziedziną medyczną, która zajmuje się przywracaniem sprawności ruchowej oraz poprawą komfortu życia. Szeroki wachlarz metod oraz technik pozwala nam doprowadzać naszych Pacjentów do pełnej sprawności! Fizjoterapia wspiera Pacjentów w różnym wieku i z różnymi schorzeniami. Pomagamy ludziom już od pierwszych dni życia jak i jesteśmy przy nich w tych ostatnich. Pracujemy przy istniejących chorobach nowotworowych, przy świeżych urazach czy tuż po udarze. Uczestniczymy więc w procesie powrotu do zdrowia w krytycznych sytuacjach.
Wizyta u Fizjoterapeuty
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?
Wizyta zaczyna się od rozmowy, przeprowadzenia wywiadu z czym Pacjent do nas przychodzi, jak długo trwa jego problem, kiedy się pojawia, jakie są jego oczekiwania? Po przeprowadzeniu wywiadu fizjoterapeuta przeprowadza badanie aby dowiedzieć się więcej o przyczynach powstałej dysfunkcji. Po badaniu rozpoczyna się terapia mająca na celu wyeliminowanie bądź złagodzenie kolejnych składowych problemu.
Na koniec pierwszej wizyty nakreślany jest plan dalszej terapii to znaczy szacowana ilość wizyt potrzebna do osiągnięcia celu, częstotliwość spotkań oraz niezbędne zabiegi dodatkowe.
Do którego lekarza się zapisać?
Jeżeli jesteś w naszym Centrum pierwszy raz pewnie zastanawiasz się jaką formę terapii wybrać lub do jakiego fizjoterapeuty się zapisać. W naszym Centrum Rehabilitacji pracuje kilkunastu wysokiej klasy fizjoterapeutów oraz innych lekarzy i specjalistów, których pomocy również możesz potrzebować. Każdy z nich specjalizuje się w wybranych przypadkach. Najlepszym rozwiązaniem jest zadzwonienie do nas i przedstawienie swojego problemu. Możesz być pewny, że Panie z recepcji skierują Cię do odpowiedniego fizjoterapeuty, który już po pierwszej wizycie przygotuje dla Ciebie odpowiednią ścieżkę leczenia!
Zapisz się do fizjoterapeuty!
Zadzwoń: 601 616 185
Kiedy do fizjoterapeuty?
Wskazania do leczenia fizjoterapeutycznego
- gdy boli kręgosłup i stawy rąk, nóg
- po zabiegach ortopedycznych
- po skręceniach i zwichnięciach
- po złamaniach
- z chorobami reumatycznymi
- z chorobami zwyrodnieniowymi
- dyskopatia
- rwa kulszowa
- ostroga piętowa
- bóle głowy
- wady postawy u dzieci i dorosłych
- skolioza
Z jakimi problemami idziemy na fizjoterapię?
- stopy płasko-koślawe
- obniżenie lub podwyższenie napięcia mięśniowego
- asymetria ułożeniowa u noworodków i niemowląt, kręcz szyi
- mózgowe porażenie dziecięce (MPD)
- udar mózgu
- stwardnienie rozsiane
- choroba Parkinsona
- po operacji neurochirurgicznej
- zaburzenia równowagi
- w czasie ciąży i po porodzie
Przeciwwskazania?
Fizjoterapeuta za każdym razem musi rozważyć czy ćwiczeniem, dotykiem czy fizykoterapią nie zaszkodzi Pacjentowi w danym przypadku. Fizjoterapia ma obecnie tak szeroki wachlarz metod oraz technik, dzięki czemu fizjoterapeuta zawsze znajdzie taki sposób oddziaływania, który będzie działał korzystnie dla Pacjenta.
Oczywiście w naszej pracy zawsze uwzględniamy innych specjalistów, których działanie na danym etapie choroby może mieć kluczowe znaczenie dla Pacjenta.
Zapisz się do fizjoterapeuty!
Zadzwoń: 601 616 185
fizjoterapia – CO TO JEST?
Rehabilitacja to szerokie pojęcie oznaczające powrót danej osoby do samodzielności (zawodowej, społecznej, fizycznej) Fizjoterapia (inaczej nazywana rehabilitacją medyczną) zajmuje się przywracaniem sprawności ruchowej.
Fizjoterapia to zespół działań mający na celu poprawę jakości życia Pacjenta czy przez zmniejszenie dolegliwości bólowych czy przez usprawnienie ruchowe. Fizjoterapia to też działanie prewencyjne. Prowadząc badania przesiewowe możemy wcześniej wychwycić np. nieprawidłowości w postawie u dzieci, przewidzieć pojawienie się pewnych dysfunkcji czy przygotować pacjenta do bezpiecznego podjęcia pewnych aktywności.
Fizjoterapia w swoim działaniu wykorzystuje naturalne zdolności organizmu do reakcji na bodźce fizykalne takie jak ruch, bodźce mechaniczne, cieplne, świetlne, elektryczne, magnetyczne. Odpowiednie dobranie tych bodźców pozwala uzyskać pożądaną odpowiedź organizmu i prowadzi do poprawy funkcjonowania danej osoby.
Fizjoterapeuta może uczestniczyć w życiu człowieka już od pierwszych dni życia wspierając prawidłowy rozwój dziecka, może też poprawiać jakość życia osób u kresu życia. Pomiędzy tymi skrajnymi przypadkami istnieje cała gama schorzeń, dysfunkcji gdzie fizjoterapia staje się podstawową formą ich eliminowania czy łagodzenia.
Pod kątem profilu Pacjenta możemy wyróżnić: fizjoterapię dziecięcą, ortopedyczną, neurologiczną, sportową. Każda z tych dziedzin zajmuje się specyficznymi problemami przypisanymi do grupy wiekowej, rodzaju schorzeń czy specyficznych potrzeb ruchowych.
Dzisiejsza fizjoterapia stała się samodzielną dziedziną pozwalającą na przeprowadzenie badania funkcjonalnego i planowanie całego procesu usprawniania. Na przestrzeni dziesiątek lat powstało wiele metod i koncepcji, które mają dowody naukowe i udokumentowaną wartość kliniczną.
Najczęściej zadawane pytania
Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Jeżeli pomimo tego jakiś aspekt fizjoterapii jest dla Ciebie niejasny,
zapraszamy do kontaktu!
Jak dużo wizyt u fizjoterapeuty mi potrzeba?
Doświadczenie pozwala nam przybliżyć ilość wizyt potrzebną do rozwiązania danego problemu Pacjenta lecz może być ona zmienna ze względu na różną reaktywność naszych organizmów nawet przy tym samym schorzeniu. Twój fizjoterapeuta na pierwszej wizycie nakreśli Ci cały plan terapii.
Czy zabiegi bolą?
Zabiegi z reguły są przeprowadzane bezbólowo i jeśli pewne techniki są konieczne i wywołują dyskomfort i ból to jest to zawsze dostosowane do progu tolerancji pacjenta.
Jak będę się czuć po zabiegu?
Pacjenci przychodzący z ostrym bólem często od razu po pierwszej wizycie odczuwają dużą ulgę. W przypadku umiarkowanych ale przewlekłych dolegliwościach z towarzyszącym dużym napięciem mięśniowym po pierwszej wizycie Pacjenci mogą czuć się sennie, „rozbici” z chwilowym mocniejszym odczuwaniem dolegliwości, po którym następuje poprawa.