Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Fizjoterapia to przywracanie sprawności ruchowej poprzez stosowanie różnorodnych metod i technik bazujących na naturalnej zdolności organizmu do reakcji na bodźce fizykalne takie jak ruch, bodźce mechaniczne, cieplne, świetlne, elektryczne, magnetyczne.

Rehabilitacja ortopedyczna obejmuje uszkodzenia związane z narządem ruchu: stany po złamaniach, skręceniach, naderwaniach czy zerwaniach więzadeł, mięśni, naciągnięciach nerwów czy urazów naczyń krwionośnych.

Rehabilitacja neurologiczna zajmuje się Pacjentami, u których choroba lub uraz spowodowały zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego co
znacząco wpływa na pogorszenie
jakości ich codziennego życia.

Nie wiesz do jakiego specjalisty się zapisać?
Zadzwoń: 601 616 185
Pomożemy dobrać odpowiednią terapię!

SKuteczna REHABILITACJA

Vitaj w Centrum Vita!
Nazywam się Maciej Różewski i jestem kierownikiem zespołu fizjoterapeutów. Rehabilitacja w obecnej postaci to dość świeży temat w Polsce, który ciągle się rozwija. Jeszcze do niedawna rehabilitacja bardzo często mylona była z masażem. Dzisiaj dysponujemy znacznie szerszym wachlarzem metod oraz technik pozwalającym nam doprowadzać naszych Pacjentów do pełnej sprawności! Nasz zespół nieustannie się doszkala i poszerza swoją wiedzę, abyśmy jak najbardziej skutecznie mogli pomagać naszym Pacjentom!

Rehabilitacja, fizjoterapia, neurologia, ortopedia i masaże – dlaczego dopiero wszystko razem ma szansę przynieść trwałe efekty? Bo tylko kompleksowe podejście jest w stanie nie tylko wyeliminować objawy, ale również przyczyny. Dlatego w Centrum Vita kładziemy tak duży nacisk na leczenie holistyczne!

Nasz zespół tworzą fizjoterapeuci specjalizujący się w różnych dziedzinach – w tym w rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej. Z naszymi fizjoterapeutami współpracują lekarze, masażyści oraz psycholog.

Naszą siłą nie jest duża liczba dobrze wykształconych specjalistów! To co wyróżnia nas od podobnych nam placówek jest interdyscyplinarny zespół, który współpracuje ze sobą! W zależności od potrzeb Pacjenta fizjoterapeuta kieruje Pacjenta do masażysty, a masażysta do fizjoterapeuty. Jeżeli psycholog widzi niepokojące sygnały kieruje Pacjenta do fizjoterapeuty. Tak zwane „ciężkie przypadki” konsultowane są ze wszystkimi specjalistami obecnymi w Centrum Vita! Takie podejście okazuje się być niezwykle skuteczne!

Kierownik zespołu fizjoterapeutów

METODY REHABILITACJI I FIZJOTERAPII

W zależności od rodzaju Twojego schorzenia lub urazu
nasi fizjoterapeuci dobiorą odpowiednią metodę leczenia.
Poniżej podajemy tylko niektóre z metod, które są stosowane w Centrum Vita.

METODA KALETNBORNA-EVJENTH’A

Metoda Kaletnborna-Evjenth’a – nazywana również mianem Ortopedyczno-Manualnej Terapii (OMT). Metoda ta znajduje zastosowanie w leczeniu dysfunkcji o charakterze somatycznym takich jak dolegliwości bólowe, zbyt duża mobilność stawów, sztywność stawowa czy zmiany tkankowe.

MANIPULACJA POWIĘZI (FASCIAL MANIPULATION)

Manipulacja powięzi (fascial manipulation) jest metodą terapii manualnej o bardzo dużej skuteczności w zwalczaniu dolegliwości bólowych (a także innych objawów) układu ruchu. Twórcą metody jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco, który w oparciu o anatomię i fizjologię oraz na podstawie tysięcy przeprowadzonych zabiegów opracował ten innowacyjny system terapeutyczny.

SZKOŁA NIEMIECKA TERAPII MANUALNEJ

Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń strukturalnych narządu ruchu (stawów, mięśni, nerwów). Dzięki rozbudowanemu schematowi badania różnicującego, fizjoterapeuta jest w stanie za pomocą szczegółowego wywiadu i badania odnaleźć zaburzone struktury, stwierdzić stopień ich uszkodzenia oraz przeanalizować mechanizmy pojawienia się dolegliwości.

TECHNIKI POWIĘZIOWE I MEMBRANOWE (FMT)

Używa się tu podejścia opartego na rozumieniu ruchów stawów kręgosłupa w kontekście kolumny/słupa narządów wewnętrznych. Kolumna jaką tworzą narządy wewnętrzne składa się z jam, tworzonych przez tkankę łączną. W miednicy i jamie brzusznej jamy te tworzą przestrzeń śródotrzewnową, podotrzewnową i zaotrzewnową. W klatce piersiowej jamy są kształtowane przez śródpiersie i osierdzie.

METODA DR ACKERMANNA

Metoda dr Ackermanna – osteopatia strukturalna i osteopatia strukturalna i chiropraktyka kręgosłupa i stawów obwodowych to jedna z najbardziej skutecznych i komplementarnych metod leczenia manualnego stawów kręgosłupa, cechująca się szybką i celową diagnostyką oraz precyzyjnym i dokładnym postępowaniem terapeutycznym nakierowanym na schorzenie pacjenta.

PNF – PROPRIOCEPTYWNE TOROWANIE NERWOWO-MIĘŚNIOWE

Metoda ta opracowana przez H. Kabata jest znana w rehabilitacji pacjentów neurologicznych, jako postępowanie oparte o sumowanie bodźców. U podstaw tej metody leży więc stosowanie różnego rodzaju bodźców, które na drodze odruchowej ułatwiają wykonywanie ruchów.

TECHNIKI ENERGIZACJI MIĘŚNI

Techniki energizacji mięśni są jednymi z najnowszych metod terapeutycznych w medycynie manualnej. To zbiór metod różnych szkół terapeutycznych mających swoje pochodzenie w ortopedii, fizjoterapii, osteopatii oraz chiropraktyce, wykorzystujących aktywność pacjenta w celu zlikwidowania zaburzeń w obrębie tkanek miękkich.

RUCH ROZWIJAJĄCY

Nazwa metody „Ruch Rozwijający” wyraża główną ideę metody tj. posługiwanie się ruchem jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. System ćwiczeń w tej metodzie wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi tj. z tzw. baraszkowania.

KINESIOTAPING

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami, głównie w celu złagodzenia bólu, a także by zapobiec kontuzjom.

METODA ŁAŃCUCHÓW MIĘŚNIOWYCH I STAWOWYCH (GDS)

Metoda łańcuchów mięśniowych i stawowych (GDS) łączy funkcjonowanie ciała z psychiką człowieka. Poszczególne części ciała są zależne od siebie a wzajemne powiązania między nimi tworzone są przez mięśnie.

METODA MCKENZIEGO

Metoda McKenziego to połączenie klasycznej kinezyterapii z terapią manualną. Metoda ta polega zastosowaniu ruchów odwracających mechanizm wywołujący dolegliwości bólowe.

METODA MAITLANDA

Metoda Maitlanda – opracowany przez Geoffreya Maitlanda sposób leczenia dysfunkcji narządu ruchu, który zalicza się do metod terapii manualnej. Metodę tę cechuje niezwykła drobiazgowość diagnostyczna.

METODA PRI

Głównymi celami PRI ( Postural Restoration Institute – Instytut Odbudowy Postawy) są: opis postawy i jej adaptacji do wymagań życia codziennego, opis asymetrycznych wzorców ruchowych, wpływ wielostawowych łańcuchów mięśniowych na ciało ludzkie.

TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH

Terapia punktów spustowych jest techniką, która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych.

TERAPIA KRANIOSAKRALNA

Terapia Kranio-sakralna wykorzystuje fakt iż poprzez zmianę nacisku na różne rejony głowy można wyzwalać lub likwidować takie objawy jak: ból, nudności czy znamy stanu psychicznego.

NDT- BOBATH

NDT Bobath jest to sposób postępowania, który można stosować zarówno u dorosłych m.in. z hemiplegią, jak i u dzieci z m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym. Obie te metody łączą zbliżone założenia natury neurofizjologicznej i podobne zasady postępowania.