Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Na czym polega krioterapia?

Metoda znana od wieków

Co to jest krioterapia? Krioterapia to forma zimnolecznictwa z zastosowaniem temperatur poniżej 0°C. Metoda ta zwana jest inaczej leczeniem zimnem.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o zastosowaniu tej metody pochodzą z zapisków Egipcjan z 2500 r. p.n.e. Już wtedy doceniano leczniczą funkcję niskich temperatur. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali zimno przede wszystkim w leczeniu urazów i stanów zapalnych.

Dziś wiadomo już znacznie więcej o roli niskich temperatur w medycynie i profilaktyce a krioterapia to znana i ceniona metoda leczenia.

Jak to działa?

Krioterapia bazuje na naturalnych reakcjach ludzkiego organizmu na zimno. Są to zachowania obronne przywracające równowagę funkcjonowania całego ciała.

W pierwszej fazie zabiegu u pacjenta gwałtownie zwężają się naczynia krwionośne gdyż nasz organizm broni się przed utratą ciepła. W konsekwencji tego procesu krew płynie nieco wolniej więc ochłodzone tkanki są gorzej zaopatrzone w tlen i składniki odżywcze. Zwalnia przemiana materii.

Taki stan trwa jednak bardzo krótko. Po upływie chwili naczynia krwionośne rozszerzają się i dochodzi do ich przekrwienia.

Specyfika zabiegów

RODZAJE Wyróżniamy dwa rodzaje krioterapii: miejscową i ogólnoustrojową.

TEMPERATURA Zabiegi odbywają się w temperaturze od -120 do -160 stopni Celsjusza.

CZAS Czas zabiegu jest dopasowany do indywidualnych potrzeb Pacjenta i wynosi od 1 do 3 minut w przypadku krioterapii ogólnej i do 5 min w przypadku krioterapii miejscowej.

ILOŚĆ SESJI Minimalna zalecana ilość sesji, po której pozytywne efekty utrzymują się na dłużej to 10 sesji.

Zadzwoń i zapisz się na krioterapię! Tel.: 601 616 185

Krioterapia miejscowa a ogólnoustrojowa. Czym się różnią?

Choć obie z tych metod wykorzystują lecznicze właściwości zimna różnią się sposobem przeprowadzania zabiegu i są kierowane do różnych grup osób.

KRIOTERAPIA OGÓLNA

Krioterapia ogólna działa na całe ciało osoby poddającej się zabiegowi. Odbywa się on w komorach kriogenicznych (pomieszczeniach zamkniętych) lub w coraz bardziej popularnych urządzeniach zwanych kriosaunami ogólnoustrojowymi.

Kriosauna jest otwarta tak by Pacjent mógł mieć cały czas kontakt z osobą prowadzącą zabieg i informować ją o swoim samopoczuciu. W razie potrzeby w każdej chwili zabieg może być skrócony tak by zachować maksymalny komfort Pacjenta.

Krioterapia ogólnoustrojowa znajduje zastosowanie w przypadku bólu rozległego, rozlanego po różnych częściach ciała oraz wtedy gdy terapia wymaga pobudzenia całego organizmu pacjenta do leczenia.

KRIOTERAPIA MIEJSCOWA

Krioterapia miejscowa działa na określony obszar. Zabiegi krioterapii miejscowej wykonuje się przy pomocy urządzenia zakończonego dyszą. W praktyce przypomina to butlę z rurą podobną do rury odkurzacza. To właśnie przy jej pomocy ochładza się wybrane stawy, fragmenty skóry czy mięśnie.

Krioterapia miejscowa jest stosowana wtedy gdy ból jest w określonym miejscu/punkcie łatwym do zlokalizowania i schłodzenia

Każdorazowo rodzaj i czas trwania zabiegu jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb Pacjenta, typu jego dolegliwości oraz zależne od jego chęci.

Jak wygląda zabieg krioterapii? (filmik)

Nasza specjalistka Patrycja Składowska pokazuje jak wyglądają
zabiegi krioterapii miejscowej i ogólnoustrojowej (kriosauna).

Na co pomaga krioterapia?

Krioterapia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Doskonale sprawdza się gdy mamy do czynienia z różnorodnymi bólami czy urazami. Na jakie schorzenia najlepiej działa krioterapia?

Krioterapia kręgosłupa lędźwiowego (krioterapia na kręgosłup)

Pacjenci często pytają o krioterapię na kręgosłup – zwłaszcza kręgosłup lędźwiowy. Tu także metoda leczenia zimnem znajduje swoje zastosowanie. Jeżeli ból kręgosłupa jest punktowy i łatwy do zlokalizowania, można zastosować krioterapię miejscową, jeżeli zaś ból jest rozlany i obejmuje większy obszar – wówczas zaleca się krioterapię ogólnoustrojową. Zimno łagodzi ból, stany przeciążeniowe, działa przeciwzapalnie.

Krioterapia może przynieść ulgę także w przypadku rwy kulszowej – łagodzi wywoływane dolegliwości.

Krioterapia na kolano

Z krioterapii często korzystają również osoby skarżące się na różnego typu dolegliwości związane z kolanem (stany po urazie, po zabiegach operacyjnych, obrzęki, stany zwyrodnieniowe itp.). Jest to ważny element w procesie rekonwalescencji.

Krioterapia na kolano (zazwyczaj jest to zabieg krioterapii miejscowej) ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowe.

Kriokomora a przeziębienie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest rola leczenia zimnem w profilaktyce. Nie od dziś wiadomo zato że lepiej zapobiegać niż leczyć. W czym więc może pomóc krioterapia osobom zdrowym? Okazuje się że wzmacnia ona odporność, hartuje organizm. Regularne uczęszczanie na zabiegi jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym lub na jego początku może w znacznym stopniu przyczynić się do spadku zachorowań na grypę czy przeziębienia. Ważne jest jednak by pamiętać o tym, że nie można korzystać z zabiegów w kriokomorze jeśli się jest przeziębionym.

Krioterapia odchudzanie

Cennym choć wciąż jeszcze nienależycie docenianym działaniem krioterapii jest wspomaganie procesu odchudzania. W jaki sposób? Otóż krioterapia przyspiesza metabolizm- zwłaszcza spalanie tłuszczów i pobudza organizm do szybszego działania. Może być więc ważnym składnikiem w procesie powrotu do formy i utraty zbędnych kilogramów.

Regeneracja organizmu w sporcie

Rolę krioterapii docenia również wiele osób zwłaszcza aktywnych czy uprawiających zawodowo sport. Dla nich to cenny element odnowy biologicznej. Bardzo ważnym jest by należycie zadbać o właściwą regenerację organizmu zwłaszcza poddawanego regularnie tak dużemu wysiłkowi.

Krioterapia – efekty

Leczenie zimnem pozwala zapomnieć o bólu, odzyskać radość życia i poczuć się młodziej. Wszystko dzięki temu, iż sprawia ono, że krew w naszych żyłach zaczyna krążyć nawet cztery razy szybciej niż zwykle. Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje ludzkiego organizmu na zimno.

 • Leczenie zimnem pozwala zapomnieć o bólu i odzyskać radość życia.
 • Przebywanie w niskiej temperaturze dobroczynnie działa na nasz układ hormonalny oraz immunologiczny.
 • Szybciej niż w normalnej temperaturze wydziela się endorfina – bardzo silny, naturalny środek przeciwbólowy.
 • Aktywniej krążą we krwi substancje przeciwzapalne.
 • Zmniejsza się również napięcie naszych mięśni. Stają się one bardziej elastyczne, sprawniejsze i mogą podołać większemu wysiłkowi.
 • W czasie pobytu w komorze kriogenicznej lub w kriosaunie, krew napływa przede wszystkim do miejsc, w których panuje zawsze stała temperatura, a więc do czaszki, klatki piersiowej czy jamy brzusznej. Tym samym pobudza te miejsca do sprawniejszego działania.

Wskazania i przeciwwskazania do krioterapii

Dla kogo krioterapia?

WSKAZANIA DO KRIOTERAPII

Krioterapia ogólnoustrojowa:

 • Krioterapia ogólnoustrojowa pomaga: w leczeniu zapalenia stawów oraz ścięgien i mięśni.
 • To również dobre rozwiązanie dla tych, którym dokuczają zespoły bólowe kręgosłupa.
 • Z leczniczego działania kriosauny z pewnością powinny skorzystać osoby cierpiące na reumatyzm tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgien czy okołościęgnowe) czy reumatoidalne zapalenie stawów.
 • Krioterapia niewątpliwie przysłuży się także tym, którzy doznali przykurczów stawów.
 • Leczenie zimnem przynosi ulgę osobom doświadczającym obrzęków po operacjach oraz posiadających bolesne blizny.
 • Z dobroczynnego działania krioterapii mogą również skorzystać wszyscy Ci, którzy cierpią na schorzenia neurologiczne takie jak niedowłady, rozsiane zapalenie mózgu oraz rdzenia kręgowego, miastenia, choroba Parkinsona czy ostre zapalenie nerwów.

Krioterapia miejscowa:

 • Krioterapia miejscowa doskonale sprawdzi się w przypadku leczenia urazów, silnych stłuczeń, oparzeń, nerwobóli, cellulitu, chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych.
 • Przyniesie ulgę lub zlikwiduje miejscowy ból, rozluźni nadmiernie napięte mięśnie.

PRZECIWSKAZANIA DO KORZYSTANIA Z KRIOTERAPII

Korzystanie z zabiegów w kriokomorze (inaczej krioterapia ogólnoustrojowa) jest niewskazane dla:

 • osób z niedokrwistością, niedoczynnością tarczycy, wadami serca, ciężkimi postaciami dusznicy oraz dla wszystkich tych, które źle tolerują zimno, mają zaburzenia ukrwienia i rytmu serca,
 • ludzi nadmiernie się pocących w chwilach napięcia emocjonalnego, np. stresu. Pot zamieniałby się w grudki lodu i dotkliwie odczuwaliby zimno,
 • osoby, które miały zakrzepy żylne,
 • chorych na nowotwory, po niedawno przebytych przeszczepach tkanek czy narządów, cierpiących na zaburzenia czucia oraz mających odmrożenia,
 • dzieci do 10 roku życia.

Natomiast z krioterapii miejscowej nie będą mogły korzystać osoby:

 • z niewydolnością krążenia obwodowego, upośledzeniem procesów odżywczych (trofiki) skóry i tkanki podskórnej oraz z odmrożeniami.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego czy możesz korzystać z zabiegów krioterapii, zapytaj swojego lekarza prowadzącego lub fizjoterapeutę. Z pewnością chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i wyjaśnią powstałe wątpliwości.

Jak wyglądają zabiegi krioterapii?

Zabiegi krioterapii miejscowej i ogólnoustrojowej wyglądają nieco inaczej, dlatego opisaliśmy je osobno.

KRIOKOMORA

 1. Terapeuta włącza kriosaunę i czeka aż wychłodzi się ona do odpowiedniej temperatury. Zwykle zabiegi odbywają się w temperaturze od -120 st. C do -160 st.C. Zazwyczaj Pacjent zaczyna od wyższej temperatury by stopniowo przyzwyczajać organizm do działania coraz niższych temperatur.
 2. Po osiągnięciu wymaganego wychłodzenia, terapeuta otwiera kriosaunę i prosi Pacjenta o wejście do środka.
 3. Po zamknięciu drzwi urządzenia, terapeuta podnosi Pacjenta za pomocą podnośnika zamontowanego w kriosaunie tak by jego głowa wystawała ponad urządzenie oraz by nie wdychał on oparów ciekłego azotu (widocznego w postaci kłębów pary w urządzeniu).
 4. Terapeuta uruchamia zabieg.  OPIS ODCZUĆ!!!!
 5. Po zakończeniu zabiegu, fizjoterapeuta opuszcza podnośnik i otwiera drzwi urządzenia. Zaleca się wykonanie kilku ćwiczeń lub lekkiego rozruchu tuż po wyjściu z kriosauny. Wszystko po to by ogrzać zmarznięte ciało i tym samym szybciej uzyskać pożądany efekt.

WAŻNE

STRÓJ DO KRIOKOMORY. Do kriokomory bądź kriosauny ogólnoustrojowej Pacjent wchodzi w bieliźnie i w ochraniaczach na stopy i/lub rękawiczkach na dłonie. Wszystko po to by zapobiegać odmrożeniom miejsc najbardziej wrażliwych na działanie niskich temperatur.

STAŁY KONTAKT. Niezwykle ważne jest by pozostawać w kontakcie z osobą prowadzącą w trakcie całego zabiegu. Należy niezwłocznie zgłaszać zwłaszcza nietypowe odczucia/objawy tak by fizjoterapeuta mógł odpowiednio zareagować. Zabieg może w każdej chwili zostać skrócony o ile będzie taka potrzeba. Najważniejszy jest tu komfort Pacjenta i jego dobre samopoczucie!

KRIOTERAPIA MIEJSCOWA

 1. Przed wykonaniem zabiegu krioterapii miejscowej, terapeuta prosi Pacjenta o odsłonienie miejsca zabiegowego. Pacjent zazwyczaj kładzie się na leżance. Bywa również tak że zabieg jest wykonywany, gdy Pacjent przebywa w pozycji siedzącej (jest to zależnie od miejsca zabiegowego).
 2. Następnie terapeuta włącza aparat i kieruje dyszę urządzenia na miejsce zabiegowe stopniowo je ochładzając. Używany do schłodzenia ciała ciekły azot jest widoczny w postaci pary wydobywającej się z dyszy urządzenia. Pacjent powinien odczuwać zimno, ale nie pieczenie.

WAŻNE

STAŁY KONTAKT. Ważne by o wszystkich swoich odczuciach podczas zabiegu a zwłaszcza o tych nietypowych, mówić osobie prowadzącej.

CYKL ZABIEGÓW. Czy to w przypadku krioterapii miejscowej czy ogólnoustrojowej ważne jest odbycie cyklu zabiegów tak by organizm mógł należycie zareagować i by można było uzyskać pożądane efekty. Optymalnym jest skorzystanie z serii zabiegów – zwykle 10.

Odczucia po krioterapii

Jak można poczuć się po zabiegu? Wielu naszych Pacjentów zgłasza zniwelowanie lub brak odczuwanego wcześniej bólu. Często słyszymy że jest im cieplej tuż po zabiegu. Mówią także o tym iż czują się „luźniej” w ciele, zmniejszyło się nadmierne napięcie, które odczuwali przed wykonaniem zabiegu. Z kolei ci, którzy zgłaszają się do nas z różnego rodzaju obrzękami czy opuchliznami zauważają iż po cyklu zabiegów krioterapii są one wyraźnie mniejsze.

Krioterapia – skutki uboczne

Jeśli zabieg jest przeprowadzony prawidłowo a Pacjent odpowiednio do niego przygotowany, nie powinny pojawić się żadne skutki uboczne korzystania z krioterapii. Niezwykle ważna jest tu jednak czujność i doza ostrożności oraz precyzji.

Przede wszystkim nie należy wchodzić do kriokomory w momencie gdy ktoś jest spocony i/lub mokry – znacznie wzrasta wtedy bowiem ryzyko powstania odmrożeń skóry po krioterapii.

Podobny skutek może przynieść wchodzenie do komory na przykład z bransoletką lub nienależycie zabezpieczonymi stopami lub dłońmi. Z uwagi na to że są to miejsca najbardziej narażone na utratę ciepła, należy pamiętać o ochraniaczach na stopy i rękawiczkach na dłonie.

Niezwykle ważny jest też odpowiedni dobór czasu zabiegu. Zbyt długie przebywanie w kriokomorze może również przyczynić się do powstania odmrożeń. Czas ustala prowadzący zabieg!

W przypadku krioterapii miejscowej skutki uboczne w postaci podrażnienia skóry czy odmrożenia mogą pojawić się gdy głowica jest zbyt długo utrzymywana w jednym miejscu i znajduje się tuż przy skórze.

Dlatego tak ważne jest, aby zabiegi krioterapii przeprowadzały osoby specjalnie do tego przeszkolone i doświadczone!

Gdzie pójść na zabieg krioterapii?

Na zabiegi zarówno krioterapii ogólnej jak i krioterapii miejscowej zapraszamy do naszego Centrum Vita. Jako jedyni w Pruszkowie posiadamy kriosaunę ogólnoustrojową. Zapraszamy do kontaktu!

Zadzwoń!
Tel.: 601 616 185

Zadzwoń i umów się na zabieg lub porozmawiaj z naszymi specjalistami prowadzącymi zabiegi, którzy pomogą w doborze odpowiedniej terapii.

Ile kosztują zabiegi krioterapii?

Koszty krioterapii zależą od jej rodzaju. Droższe będzie skorzystanie z komory kriogenicznej czy kriosauny ogólnoustrojowej (tu ceny oscylują wokół 40 zł). Zdecydowanie mniej kosztuje krioterapia miejscowa (ceny od 20 do 25 zł). Ponieważ zwykle zaleca się przyjęcie serii zabiegów, w naszym Centrum Vita istnieje możliwość wykupienia pakietu zabiegów (zwykle 5 lub 10) w atrakcyjnych cenach.