Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz [email protected]
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Fizykoterapia to jedna z form fizjoterapii stanowiącej część medycyny fizykalnej. To znaczy, że czerpie ona z dorobku współczesnej medycyny zajmującej się zastosowaniem metod fizycznych w celach leczniczych, zapobiegawczych i diagnostycznych.

Fizykoterapia stosowana jest nie tylko jako metoda wspomagająca leczenie ale również jako główna metoda terapii.

Zabiegi fizykoterapeutyczne opierają się na zastosowaniu rozmaitych bodźców fizycznych jakie występują w naturze, a które w gabinetach możemy wytwarzać przez różnego rodzaju urządzenia.

Leczymy ciepłem, zimnem, falami ultradźwiękowymi, prądem stałym lub zmiennym, laserem, oraz polem magnetycznym.

RODZAJE FIZYKOTERAPII

W naszym Centrum Rehabilitacji wykonujemy laseroterapię, elektroterapię, ciepłolecznictwo, pole magnetyczne, ultradźwięki, oraz krioterapię miejscową i ogólnoustrojową. Zabiegi dobierane są w zależności od schorzenia oraz zaleceń Twojego fizjoterapeuty.

LASEROTERAPIA

W laseroterapii działamy skupioną wiązką światła na określony obszar ciała. Odpowiedni dobór długości fal światła umożliwia głębokie (nawet do 6 cm) wnikanie światła do wnętrza organizmu i tym samym pozwala uzyskać pożądany efekt terapeutyczny.

ELEKTROTERAPIA

W elektroterapii wykorzystujemy przepływ prądu stałego lub zmiennego jako bodziec leczniczy. Odmianą tej metody są: galwanizacja, jonoforeza, prądy TENS, elektrostymulacja, prądy interferencyjne, prądy diadynamiczne, prądy Kotza oraz wiele innych.

CIEPŁOLECZNICTWO

Zwane również leczeniem ciepłem. Polega na dostarczeniu do organizmu energii cieplnej, która wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych tym samym powodując zwiększony przepływ krwi. Dzięki ogrzaniu tkanek zabieg ten uśmierza ból i zmniejsza napięcie mięśniowe.

POLE MAGNETYCZNE

To metoda polegająca na leczniczym wykorzystaniu pola magnetycznego. Pole przenika do wszystkich struktur organizmu pobudzając wzrost kości, ruch komórek, wspomagając wytwarzanie blizny kostnej. Pole magnetyczna wpływa też na zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki przyspieszając tym regenerację chorych tkanek, łagodzi ból, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

ULTRADŹWIĘKI

Wykorzystuje się tu działanie fali ultradźwiękowej, która poprzez skórę dociera do głębiej położonych struktur organizmu. Wahanie ciśnień w przebiegu fali wywołuje mikromasaż tkanek, czego efektem jest wytworzenie ciepła i zwiększenie utlenienia tkanek. Ultradźwięki przyczyniają się do stymulacji regeneracji tkanek, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przyspieszają gojenie ran.

Krioterapia to leczenie za pomocą zimna. Do jej wykonania używa się ciekłego azotu. W wyniku krioterapii dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych a następnie ich rozszerzenia, co przyczynia się do poprawy przepływu tlenu we krwi. Krioterapia wspomaga również wydzielanie endorfiny, wpływa na wzrost odporności. Oferujemy krioterapię miejscową oraz ogólnoustrojową.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze zabiegu fizykoterapeutycznego?
Dopasujemy zabiegi do Twoich potrzeb!
Zadzwoń: 601 616 185

NASZ FIZJOTERAPEUTA POMOŻE CI DOBRAĆ ZABIEG

By skorzystać z zabiegów fizykoterapii w naszej placówce, nie potrzebujesz skierowania
od lekarza czy fizjoterapeuty! Nasi specjaliści prowadzący zabiegi pomogą
w doborze odpowiednich dla Ciebie form fizykoterapii
.

NIE MUSISZ MIEĆ SKIEROWANIA

Na fizykoterapię najczęściej zgłaszają się do nas osoby ze skierowaniem od swojego lekarza.

Na nasze zabiegi fizykoterapeutyczne zapraszamy również osoby, które nie mają ustalonych zaleceń od swojego lekarza czy fizjoterapeuty.

Każdy zabieg przeprowadzany jest przez specjalistę, który na początku przeprowadza dokładny wywiad w celu dopasowania parametrów i ilości zabiegów do Twoich indywidualnych potrzeb. Możesz czuć się bezpiecznie!

ZABIEGI ŁĄCZYMY Z FIZJOTERAPIĄ

Fizykoterapia największe efekty przynosi wtedy gdy jest łączona z fizjoterapią, gdy stanowi jej uzupełnienie.

Może okazać się, że zabiegi fizykoterapii nie pomogą Ci w uzyskaniu trwałego efektu. To znak że terapię należy rozszerzyć o inne zabiegi czy konsultacje.

Na podstawie wywiadu nasi specjaliści przedstawią Ci propozycję jak najbardziej efektywnego, dopasowanego do Twoich indywidualnych potrzeb kierunku leczenia Twojej dolegliwości.

Bartosz Rant

Młodsza asystentka ds. fizykoterapii

JAK POMAGA FIZYKOTERAPIA?

Każda metoda fizykoterapii ma inny mechanizm działania,
jednakże cele pozostają zawsze te same:

POBUDZA PROCESY
BIOLOGICZNE W TKANKACH

Poprzez różnorodne bodźce fizyczne pobudza wzrost tkanki, przyspiesza rozwój tkanki łącznej, zmienia właściwości błon komórkowych, zaopatruje komórki i tkanki w tlen i składniki odżywcze, zmienia pH wody w organizmie.

PRZYSPIESZA PROCESY
REGENERACJI

Wspomaga i stymuluje proces naprawy tkanek, przyspiesza zrost tkanki łącznej, gojenie ran, usprawnia przemianę materii, powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki.

LIKWIDUJE OGNISKA BÓLOWE/ZAPALNE

Poprzez stymulację nerwów i układu hormonalnego wygasza ból. Aktywuje we krwi działanie substancji przeciwzapalnych, zmniejsza napięcie mięśni, poprawia zaburzone krążenie krwi.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Jeżeli pomimo tego jakiś aspekt fizykoterapii jest dla Ciebie niejasny,
zapraszamy do kontaktu!

JAKA POWINNA BYĆ CZĘSTOTLIWOŚĆ ZABIEGÓW FIZYKOTERAPEUTYCZNYCH?

Zabiegi powinny obywać się codziennie lub niektóre z nich co dwa dni. Częstotliwość ustala specjalista. Jeśli masz wątpliwości zapytaj go o częstotliwość zabiegów wskazaną dla Ciebie.

ILE CZASU TRWAJĄ ZABIEGI FIZYKALNE?

Czas zabiegu jest uzależniony od jego rodzaju i wielkości obszaru objętego zabiegiem. Może on trwać od kilku do kilkunastu minut.

JAKA POWINNA BYĆ PRZERWA MIĘDZY SERIAMI ZABIEGÓW?

Wszystko zależy od rodzaju schorzenia, obszaru objętego zabiegiem, indywidualnych odczuć Pacjenta. Efekt niektórych zabiegów jest odczuwalny dopiero jakiś czas po ich zakończeniu. Zwykle zalecamy około miesiąca przerwy by przyjrzeć się reakcjom swego organizmu.

ILE ZABIEGÓW FIZYKOTERAPII POWINNO SIĘ WYKONAĆ?

Zazwyczaj lekarze zalecają wykonanie 10 zabiegów ale tak naprawdę ich ilość jest uzależniona od schorzenia- może być ich mniej lub więcej- wszystko ustalisz ze specjalistą wykonującym zabiegi.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU KRIOKOMORY?

Do kriokomory wchodzi się w bieliźnie. W naszym Centrum otrzymasz obuwie ochronne na stopy. Jeśli Twoje ręce są bardzo wrażliwe na zimno, weź ze sobą rękawiczki.

DLACZEGO PO 10 ZABIEGACH NIE MA EFEKTU?

Efekt niektórych zabiegów jest odczuwalny dopiero jakiś czas po ich zakończeniu. Każdy organizm jest inny, ma inne schorzenia. Jeżeli zabiegi fizykoterapeutyczne nie dają oczekiwanych efektów, być może oznacza to że problem leży głębiej i trzeba dotrzeć do jego przyczyny np, poprzez uzupełnienie terapii o rehabilitację.

CZY SAMA FIZYKOTERAPIA MNIE WYLECZY?

Wszystko zależy od schorzenia, czasu jego występowania i jego przyczyny – czy jest to miejscowe czy wynika z zaburzonego działania jakiejś większej struktury/mechanizmu. Najlepsze efekty można uzyskać łącząc fizykoterapię z zabiegami fizjoterapeutycznymi.

LEKARZ ZAPISAŁ TYLKO FIZYKOTERAPIĘ – DLACZEGO POLECACIE RÓWNIEŻ REHABILITACJĘ?

Najlepsze efekty przynosi połączenie fizykoterapii z fizjoterapią. Połączenie to umożliwia kompleksowe zajęcie się problemem Pacjenta. Zabiegi fizykalne docierają tam gdzie nie sięgnie ręka terapeuty a z kolei fizjoterapeuta potrafi znaleźć szerszy kontekst w jakim występuje dolegliwość i pracować nie tylko na objawie, który odczuwa Pacjent ale też na tym co do niego mogło doprowadzić.

CZY PO ZABIEGACH FIZYKOTERAPII MOŻE BYĆ GORZEJ?

Tak, gdyż w wyniku tych zabiegów naruszana jest tkanka już zmieniona chorobowo. Naruszenie to jest niezbędne by pobudzić procesy biologiczne w tkankach, które przyspieszą ich regeneracje.

CZY DO JONOFOREZY ORAZ FONOFOREZY POWINNO SIĘ MIEĆ WŁASNY LEK?

Tak, ponieważ do jonoforezy wykorzystywany jest lek w ampułkach dostępny tylko na receptę. Do fonoforezy stosowany jest lek w żelu, który wskazuje lekarz.

DLACZEGO NIC NIE CZUĆ PODCZAS ZABIEGU?

Mimo że dostarczamy do organizmu energii, która łączy w nim pewne reakcje, zabiegów tych nie czuć. Wynika to z faktu iż nie mamy receptorów aby wszystkie rodzaje energii odebrać w sposób czuciowy lub jej dawka jest tak dobrana by zabieg był nieodczuwalny.