Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Porozmawiajmy o Autyzmie

Opublikowane W kategoriach: Aktualności
Porozmawiajmy o Autyzmie

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, psychologów i tych którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o funkcjonowaniu autystyków na wykład otwarty „Porozmawiajmy o autyzmie”. Wykład poprowadzi terapeutka Kinga Mucha a moderować go będzie specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży Hanna Barlak.

Czym jest?

Autyzm stanowi w dzisiejszych czasach wyzwanie nie tylko dla psychiatrów czy psychologów ale również dla całego systemu edukacji i wszystkich, którzy pracują z osobami o tej strukturze psychicznej. Choć odkryty w 1943 roku, nadal wzbudza wiele pytań i skłania do poszukiwania wciąż nowych dróg wsparcia osób ze spektrum w ich funkcjonowaniu w społeczeństwie. Nie znaleziono również jednoznacznej przyczyny odpowiedzialnej za jego powstanie.

Jak będzie to wyglądało?

Osoby autystyczne skrajnie inaczej postrzegają świat zewnętrzny, ludzi, relacje, co sprawia, że w ich przypadku zawodzą standardowe metody np. uczenia. Stworzono wiele teorii próbujących wyjaśnić to jak funkcjonują autystycy, któż jednak może nam lepiej opowiedzieć o tym czym jest autyzm niż oni sami? Właśnie dlatego swoje wystąpienie postanowiłam wzbogacić ilustracjami filmowymi i fragmentami wypowiedzi osób z diagnozą autyzmu. Wszystko po to by przybliżyć Państwa do tej tematyki i skłonić do refleksji jaki rodzaj postawy wobec tych osób może służyć ich rozwojowi a jaki może być przez nie odbierany jako zagrażający. Spróbujemy również zastanowić się czemu służą z pozoru dziwne, nietypowe, powtarzające się zachowania autystyków, ich przywiązanie do niektórych przedmiotów itp.

Kiedy?

Często zastanawiamy się jak bardzo funkcjonowanie osób autystycznych odbiega od ogólnie przyjętej normy, a umyka nam to, co może być ich atutem, czymś w oparciu o co mogą zbudować swoją przyszłość. Na co warto być uważnym? Jak nie wylać przysłowiowego dziecka z kąpielą i nie zamknąć się na inwencję podmiotu- o tym już w przyszłym tygodniu – we wtorek 24.10. o godzinie 19.00. Bądźcie Państwo z nami! Dyskusja o autyzmie i sposobie pracy z osobami autystycznymi jest niezwykle ważna i potrzebna! Jeszcze raz serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tą tematyką.