Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

INSTRUKTAŻ OPIEKI NAD NOWORODKIEM

Fizjoterapeuci uczą rodziców jak prawidłowo zajmować się noworodkiem czy niemowlakiem tak by wspomagać jego rozwój ruchowy i prawidłową postawę. Podpowiadają jak nosić, jak subtelnie stymulować dziecko by mogło przechodzić do kolejnych etapów rozwojowych. Ważną kwestią jest również napięcie mięśniowe. Jeśli jest ono zbyt małe – dziecko jest wiotkie, „lejące się” – może poszukiwać mocnych bodźców np. przewracać się, mocno uderzać itp. Jeśli dziecko jest zbyt napięte, trudniej będzie mu się rozluźnić i wyciszyć.

KONSULTACJA U FIZJOTERAPEUTY

Pomijając przypadki, w których mamy do czynienia ze zdiagnozowanymi deficytami, na konsultację do fizjoterapeuty powinni udać się zawsze rodzice z dzieckiem urodzonym z obciążonym (trudnym) wywiadem okołoporodowym, z ciąży zagrożonej lub po prostu rodzice pierwszego malucha nie mający odpowiednich doświadczeń i borykający się z pytaniami, na które właśnie staramy się odpowiedzieć. Jest bardzo dobrą praktyką comiesięczna kontrola u specjalisty, który pomoże ocenić poszczególne etapy rozwoju dziecka i ich poprawność.

INDYWIDUALNA FIZJOTERAPIA

Zdrowo rozwijający się noworodek lub niemowlę potrzebuje nie tyle ćwiczeń w rozumieniu usprawniania co obserwacji, oceny, uważności, świadomej pielęgnacji oraz świadomego aranżowania przestrzeni. Wspomagamy rozwój, który i tak się toczy i ingerujemy tylko wtedy gdy zauważymy trudności. Stymulujemy dzieci, które tego bezwzględnie potrzebują a ta wiedza wynika z oceny bezpośredniej. W takich przypadkach konsultacja z doświadczonym terapeutą może być bardzo cenna i pomocna. Zachęcamy więc do kontaktu.

Zapisz swoje dziecko na pierwszą wizytę!
Zadzwoń: 22 730 14 08

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

Vitaj! Nazywam się Michał Kłosek i jestem fizjoterapeutą na codzień pracującym w Klinice Dziecka przy wczesnej interwencji noworodków i niemowląt. Kiedy udać się z niemowlęciem do fizjoterapeuty? Na co powinni zwrócić uwagę rodzice dziecka w tym wieku?

Myślę, że najwłaściwsza droga to odbycie konsultacji z fizjoterapeutą. Powinni udać się na nią rodzice pierwszego dziecka nie mający wystarczającego doświadczenia oraz bezwzględnie rodzice dziecka urodzonego z obciążonym wywiadem okołoporodowym (ciąża zagrożona, długi, ciężki poród, choroby matki w czasie ciąży, wcześniactwo, rozwiązanie po terminie itp.) nawet jeśli dziecko otrzymało 10 punktów w skali Apgar. Konsultacja z doświadczonym fizjoterapeutą pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy.

Dlaczego wizyta u fizjoterapeuty jest tak ważna i nie powinniśmy jej odkładać?

Obecnie wiemy już, że nieprzepracowane problemy neurorozwojowe takie jak asymetrie ułożeniowe, wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe „rosną” razem z dzieckiem wpływając w przyszłosci na rozój wad postawy, percepcję ciała, przestrzeni (ogólnie mówiąc sprawność), problemy logopedyczne a nawet psychospołeczne. Dlatego niezmiernie wazna jest PROFILAKTYKA!

Ściślej mówiąc fizjoprofilaktyka jest formą przewidywania tego co nastąpi. Problemy małego dziecka z napięciem mięśniowym czy ułożeniem ciała mogą determinować zaburzenia rozwojowe w przyszłości. Rozwój dziecka odbywa się niezależnie od tego czy korzystało ono z pomocy fizjoterapeuty. Natomiast naszym zadaniem jest świadomie i mądrze korygować ten proces. Z perspektywy wieloletniego doświadczenia (a trzeba przyznać, że niektórzy nasi Pacjenci dorośli na naszych oczach) możemy określić badając niemowlęta jakie możliwe problemy mogą one napotkać w przyszłości.

Michał Kłosek

Fizjoterapeuta dziecięcy