Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

DLACZEGO chustowanie jest TAK ważne?

Chusta od pierwszego dnia życia

Ludzki noworodek należy do grupy noszaków – posiada dużą potrzebę bycia noszonym i bliskości z matką. Jego dojrzewanie niejako odbywa się na ciele dorosłego. Dla dziecka poród sam w sobie jest ogromnym przeżyciem – nie jest ono gotowe na konfrontację z panującymi poza organizmem matki warunkami zewnętrznymi. Może je stopniowo oswajać przebywając właśnie w chuście na ciele matki, będąc tym samym bardzo blisko niej. Mniej płacze nie czując się opuszczone.

Chustowanie dobre dla młodej Mamy!

Jeżeli chodzi o matkę, chustowanie sprawia że szybciej i lepiej poznaje ona swoje dziecko zawsze mając je przy sobie. Ponadto zachowuje harmonię dnia codziennego – dzięki chustowaniu ma dwie wolne ręce.

Co więcej noszenie dziecka w chuście pomaga matce w zachowaniu prawidłowej postawy ciała oraz zwiększa poziom prolaktyny – wspomaga laktację.

Zasady chustowania

Aby dziecko w chuście było bezpieczne i prawidłowo ułożone (tzn. z korzyścią dla jego rozwoju psychoruchowego) należy przestrzegać pewnych zasad:

Chusta musi otaczać i podtrzymywać dziecko jak bandaż (co zapewnia odciążenie kręgów i krążków międzykręgowych)

Chusta musi dać możliwość powstania zagłębienia, tak aby dziecko zgodnie ze swoim etapem rozwojowym mogło zaokrąglić plecki

Wiązanie musi optymalnie wspierać też noszącego i niejako wymuszać jego prawidłową pozycję ciała

Wiązanie musi umożliwiać osiągnięcie prawidłowej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej

Dziecko w chuście nie może być spionizowane

Musi być możliwość stabilizacji głowy dziecka

Chcesz nauczyć się prawidłowego chustowania?
Zapraszamy na konsultacje!

Zadzwoń: 601 616 185

Jaką chustę wybrać?

Istnieje kilka wiązań, do których potrzebne są różne chusty. Różnią się one rozmiarem, rodzajem materiału, gramaturą oraz splotem.

Rozmiar chusty odpowiada rozmiarowi ubrań noszącego oraz rodzajowi wiązania. Do niektórych wiązań np. podwójny X potrzebna jest chusta o długości około 0,5 m większej niż w przypadku innych wiązań. Dostępne są także chusty kółkowe, które mają uniwersalny rozmiar.

Osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z chustowaniem polecam chustę wykonaną w 100% z bawełny, o skośnym splocie i gramaturze 210-230 z różniącymi się krawędziami.

Jeżeli masz wątpliwości, bądź chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o chustowaniu i o tym jak chustować swoje dziecko – zapraszam na konsultację do naszego Centrum. Patrycja Składowska, fizjoterapeutka.

Chustowanie - konsultacje u fizjoterapeuty

JAK WYGLĄDAJĄ KONSULTACJE?

 

KTO PROWADZI KONSULTACJE?

Vitaj, nazywam się Patrycja Składowska – jestem fizjoterapeutką i doradcą noszenia ClauWi.

W Specjalistycznym Centrum Rehabilitacji Vita prowadzę konsultacje indywidualne i warsztaty dla rodziców z chustonoszenia.

Uczę jak prawidłowo nosić dzieci w chuście. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o chustowaniu, zapraszam Cię na moje konsultację!

DLA KOGO SĄ KONSULTACJE?

Konsultacje są przeznaczone dla jednego lub obojga rodziców lub opiekunów. Przychodzą na nie ze swoim dzieckiem.

Istnieje również możliwość wzięcia udziału w konsultacji dla kobiet w ciąży – wtedy mogą ćwiczyć wiązania na specjalnej instruktażowej lalce.

CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?

Przede wszystkim usłyszysz o teoretycznych i praktycznych aspektach związanych z noszeniem dzieci w chuście. Na początku porozmawiamy o tym jak powinna wyglądać prawidłowa postawa dziecka w chuście.

Gdy zapoznasz się ze szczegółami noszenia, nauczę Cię różnych rodzajów wiązań. Dobierzemy wiązanie do potrzeb Twoich i Twojego dziecka. Oczywiście będziesz mógł/mogła wszystko wypróbować w praktyce! Poznasz różne rodzaje chust i zasady ich doboru.

JAKA FORMA ZAJĘĆ?

Zapraszam zarówno na indywidualne konsultacje jak i warsztaty grupowe, które prowadzone są przeważnie dla 2-3 par. Zazwyczaj wystarcza jedno spotkanie. Jeżeli to będzie dla Ciebie za mało – zaproponuję kolejne spotkanie.

Patrycja Składowska

Fizjoterapeutka

Chcesz nauczyć się prawidłowego chustowania?
Zapraszamy na konsultacje!

Zadzwoń: 601 616 185

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

„PRÓBOWAŁAM NOSIĆ MOJE DZIECKO W CHUŚCIE ALE MI NIE WYCHODZI. CZY POWINNAM PRZYJŚĆ?”

Niepowodzenie może być związane z wieloma czynnikami. Na konsultacji dokładnie je przeanalizujemy! Może chodzić tu o technikę wiązania lub jego rodzaj. Pomogę Ci zarówno w analizie napotkanej trudności jak również w jej rozwiązaniu tak byś zarówno Ty jak i dziecko w pełni korzystali z możliwości jakie daje chustonoszenie.

JAKI JEST KOSZT TAKIEJ KONSULTACJI I ILE ONA TRWA?

Koszt konsultacji indywidualnej to 200 zł (zarówno w przypadku jeśli przychodzi jeden rodzic jak i oboje). Trwa około 2- 3 godzin.

Prowadzę również warsztaty chustowe dla grup rodziców (2,3 pary rodziców). Wówczas spotkanie trwa około 3 – 4 godzin a opłata to 140 zł od pary, 100 zł – jeśli przyjdzie jeden z rodziców.

CZY POMAGACIE W DOBORZE CHUSTY?

Tak, pomogę Ci w podjęciu decyzji, która z chust obecnych na rynku odpowie na Twoje indywidualne potrzeby. Podpowiem jaki materiał, splot czy gramatura chusty będą najlepsze w twoim przypadku.

CZY MOGĘ KUPIĆ CHUSTĘ W CENTRUM VITA?

Ja najbardziej tak. W naszym sklepie posiadamy znane i polecane chusty firmy Storchen Wiege.