Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

WIZYTA U PSYCHOLOGA

Vitaj w Centrum Vita! Nazywam się Kinga Mucha i jestem psychologiem pracującym z kobietami w ciąży borykającymi się z silnymi emocjami. 

Dlaczego dobre samopoczucie kobiet w ciąży i po porodzie jest tak ważne? To mama nosi w sobie nowe życie. To jak się czuje, jak odżywia w jakiej jest formie już od początku ciąży ma wpływ na kształtujące się dziecko, które jest całkowicie zależne od organizmu matki – połączone z nią pępowiną. Samopoczucie Matki ma związek z tym jak postrzega zmiany zachodzące we własnym ciele, jak wyobraża sobie dziecko, opiekę nad nim, siebie w roli mamy. Im gorsze samopoczucie matki tym trudniejsze nawiązywanie kontaktu z dzieckiem i odnajdywanie się w zupełnie nowej codzienności już po porodzie.

Psychoterapeuta pracuje za pomocą rozmowy. Psychoterapia to terapia słowem. To w jaki sposób myślimy o świecie determinuje nasze zachowania. Każdy z nas ma własną wizję świata zbudowaną na podstawie swoich doświadczeniach i wyobrażeń – to tak jakby każdy kierował się takim wewnętrznym schematem. Kłopot w tym że część tych wyobrażeń i myśli jest głęboko ukryta, niedostępna naszej świadomości, a pomimo tego realnie wpływa na decyzje i działania jakie podejmujemy.

Każde spotkanie z psychoterapeutą jest rozmową służącą pogłębieniu przez Pacjenta wglądu we własne emocje i w to co nieuświadomione a realnie wpływające na życie i decyzje Młodej Mamy.
Zapraszam Cię na wizytę!

Kinga Mucha

Psycholog

Zapraszam na wizytę! Pozwól sobie pomóc!
Zadzwoń: 601 616 185

JAKIM ZMIANOM ULEGA KOBIETA W CIĄŻY?

RÓŻNORODNE ZMIANY W ORGANIZMIE

Podczas ciąży kobieta doświadcza różnorodnych zmian – przede wszystkim zmienia się jej ciało, szaleją hormony, a nastroje mogą zmieniać się jak w kalejdoskopie. Bardzo często zmianie ulega również jej aktywność. Wiele kobiet już w trakcie ciąży, z uwagi na dobro dziecka idzie na zwolnienie lekarskie, zmienia tempo życia. Jeszcze inne spędzają ten czas leżąc (gdy ciąża jest zagrożona). Są też takie które ćwiczą, dbają o formę, pracują praktycznie do ostatnich dni. Ile kobiet tyle opowieści o tym jak wyglądała ich ciąża.

BRAK WSPARCIA ZE STRONY PARTNERA I RODZINY

Życie pisze jednak różne scenariusze. Bywa tak że kobieta nie doświadcza w ciąży wsparcia ze strony partnera, męża, rodziny. Jej lęki i obawy nasilają się czasem do tego stopnia że uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie. Czasem bywa również tak, że okazywane kobiecie wsparcie nie jest w stanie ukoić jej lęków i obaw. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej jeśli przyszła mama dowiaduje się o tym, że z jej dzieckiem coś może być nie tak lub że jakaś wada została już została u jej nienarodzonego dziecka wykryta.

RODZĄ SIĘ LĘKI I OBAWY

Każda przyszła mama wyobraża sobie jak będzie wyglądało jej dziecko, jakie będzie, jaką ona będzie mamą, jaka będzie jej rodzina w poszerzonym składzie. To naturalne, że wszystko co nowe może powodować różne lęki i obawy. Wiele zależy od tego czego już doświadczyła przyszła mama: w jakim momencie swego życia dowiedziała się o ciąży, czy dziecko było planowane, czy wiadomość była zaskoczeniem, jak przebiegały poprzednie ciąże i czy udało się je utrzymać, czy ma już doświadczenie w byciu mamą. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a kobieta ma wsparcie ze strony rodziny, wiele z tych obaw udaje się przezwyciężyć i nie uniemożliwiają one czerpania radości z oczekiwania na pojawienie się potomstwa.

DOBRA PORA NA WIZYTĘ U PSYCHOLOGA

Co wtedy? To właśnie czas kiedy warto udać się na wizytę do psychologa, skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jest niezwykle ważne by kobiety z tak trudnymi, emocjami nie zostały same! To czego kobieta doświadczy w czasie ciąży, w jaki sposób będzie myślała o swoim dziecku, o sobie jako matce może znacząco wpłynąć na to jak będzie opiekowała się swoim nowonarodzonym dzieckiem. Nie wolno tego lekceważyć, co zrozumiało już wiele zachodnich krajów włączając w standardy opieki medycznej nad kobietami w ciąży konsultacje psychologiczne.

Droga przyszła Mamo,

jeśli doświadczasz trudnych dla Ciebie sytuacji,
masz kłopot z poradzeniem sobie z emocjami, myślami odnośnie Ciebie w nowej roli,
Twego dziecka, dowiedziałaś się o trudnościach w przebiegu Twojej ciąży?
Zapraszam Cię na wizytę! Pozwól sobie pomóc!

Zadzwoń: 601 616 185

DEPRESJA POPORODOWA

PORÓD ZMIENIA WSZYSTKO

Poród to bardzo ważny moment w życiu każdej kobiety i każdej rodziny. Różne kobiety różnie wspominają ten moment. Dla niektórych poród był szybki, inne mówią o wielogodzinnej akcji, a jeszcze inne o różnych komplikacjach które sprawiły że nie najlepiej wspominają ten moment. Jednak bez względu na to jak kobieta ten czas zapamiętała – jeden fakt wydaje się być niepodważalny – od tej pory nic nie jest takie jakim było wcześniej.

NOWA RZECZYWISTOŚĆ

Oczekiwania spotykają się z rzeczywistością. Opieka nad dzieckiem pochłania z reguły większość czasu, to wokół dziecka organizuje się większość spraw. Brak czasu dla siebie, zmęczenie, konieczność odnalezienia się w zupełnie nowej sytuacji może rodzić wiele frustracji i to zarówno w młodej mamie jak i w młodym tacie.

PRZEORGANIZOWANIE ŻYCIA

Pojawienie się na świecie małego człowieczka wywołuje dużo radości ale jednocześnie konfrontuje z potrzebą przeorganizowania życia by zrobić w nim miejsce dla dziecka. Kobieta i mężczyzna – dotąd w rolach partnerskich podejmują zupełnie nowe dla nich role – rodziców. Każde z nich ma własne wyobrażenia o tym jaki powinien być rodzic. Z reguły są one oparte na własnych doświadczeniach wyniesionych z rodzin pochodzenia.

DOBRA PORA NA WIZYTĘ U PSYCHOLOGA

Z czasem wiele spraw udaje się wyjaśnić, dotrzeć się w nowych rolach. Jeśli jednak pomimo upływu czasu emocje nie słabną na sile i coraz częściej dochodzi do ich ujścia w kłótniach, cichych dniach, depresyjnym nastroju warto udać się po pomoc do specjalisty – psychoterapeuty.