Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz [email protected]
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

Fizjoterapeuta dzięki szerokiemu wachlarzowi metod odciąża chorobowo zmienione struktury np. przy rwie kulszowej przez zwiększenie przestrzeni dla nerwu kulszowego i rozluźnienie obronnie napiętych mięśni. Dzięki temu możliwe jest przełamanie błędnego koła, w którym ból zwiększa napięcie mięśni a napięcie zwiększa ból.

Dzięki odpowiednio dobranemu masażowi następuje „rozluźnienie” specyficznych punktów zwanych spustowymi. Masażysta dzięki odpowiednim technikom przywraca prawidłową biomechanikę stawów przed terapią manualną.

Osteopata w terapii bazuje na zrozumieniu całości połączeń i współzależności w organizmie i stara się je wspomóc. Pacjent jest postrzegany jako całość. W myśl zasady, że jeden element ciała ma wpływ na pozostałe. Dlatego osteopata stara się pracować ze wszystkimi strukturami organizmu, które mają wpływ na dolegliwość a nie tylko w miejscu bólu.

Przez zastosowanie fizykoterapii takiej jak krioterapia, która zmniejsza ból i stan zapalny lub elektroterapia zmniejszająca dostęp bodźców bólowych i napięcie mięśni, eliminujemy ból i przyspieszamy powrót Pacjenta do pełnego zdrowia!

Wizyta u fizjoterapeuty

Vitaj w Klinice Bólu! Nazywam się Jakub Kozikowski i jestem fizjoterapeutą pracującym w Centrum Vita z pacjentami bólowymi. W przypadku silnego i dotkliwego bólu związanego z narządem ruchu pierwszym krokiem powinna być zawsze wizyta u fizjoterapeuty! Pozwala ona często ustalić przyczyny dolegliwości oraz zaplanować ścieżkę dalszej pracy nad przywróceniem sprawności.

Jak wygląda proces leczenia pacjenta bólowego? Na początku Pacjent jest diagnozowany pod katem źródeł i przyczyn bólu. Następnie podczas wizyt u fizjoterapeuty redukowane są objawy i przyczyny bólu.

Na tym etapie pomocne jest włączenie fizykoterapii. Zabiegi z wykorzystaniem odpowiednich prądów czy krioterapii miejscowej lub ogólnej dają znieczulenie danej okolicy i ułatwiają dalszą pracę manualną. Przy bardziej przewlekłych dolegliwościach możemy zastosować również ultradźwięki.

Kolejne spotkania mają za zadanie przywracanie prawidłowej biomechaniki w celach prewencyjnych. Praca indywidualna z Pacjentem ma za zadanie odciążyć dany rejon objęty zmianami, rozluźnić odruchowo napięte mięśnie (aby nie dochodziło do dalszego uszkadzania tkanek) i przywrócić swobodny i bezbólowy ruch. W przypadku gdy jest to konieczne dobieramy zaopatrzenie ortopedyczne odciążające bądź stabilizujące dany rejon ciała.

Gdy praca indywidualna dobiega końca, kolejnym etapem jest przeprowadzenie indywidualnych treningów funkcjonalnych uczących prawidłowych nawyków ruchowych w pracy, sporcie, rekreacji czy po prostu w życiu codziennym. Na sam koniec terapii Pacjent może podtrzymywać swoją sprawność na zajęciach grupowych prowadzonych przez naszych fizjoterapeutów.

Jeżeli męczy Cię silny i dotkliwy ból narządu ruchu nie zwlekaj! Daj sobie pomóc!

Jakub Kozikowski

Fizjoterapeuta

Zapisz się na wizytę!
Zadzwoń: 601 616 185

Fizjonomia bólu

Dlaczego ból jest tak ważny?

Ból jest zjawiskiem naturalnym, doświadczanym sporadycznie bądź przewlekle przez każdego z nas. Jest też czymś niezwykle ważnym gdyż daje nam sygnał, że w naszym organiźmie dzieje się coś niepokojącego. Pytanie tylko jak na ten sygnał odpowiedzieć?

Jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko możemy wpaść w błedne koło gdzie ból zwieksza napięcie wokół tkliwej tkanki co zwiększa ból itd.
Często w pierwszym odruchu sięgamy po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne i czekamy aż samo minie.

 

Analiza przyczyn i źródła bólu

Musimy sobie jednak uświadomić fakt iż często pojawienie się bólu w narządzie ruchu jest spowodowane wcześniejszymi zaburzeniami w jego funkcjonowaniu i odwrotnie – uraz i ból powodują zmiany w naszej biomechanice. O ile tabletka potrafi znieczulić czy zmniejszyć stan zapalny to nie przywróci prawidłowego ruchu.

Dlatego analizując problem bólu trzeba zastanowić się często nad jego źródłem gdyż nie zawsze jest ono oczywiste. Prostym przykładem może być ból pojawiający się w kolanie gdy problemem jest staw biodrowy czy dolegliwości łydki przy zmianach w kręgosłupie. W takich przypadkach leczenie miejsc gdzie czujemy ból może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

ILE WIZYT POTRZEBA BY ZLIKWIDOWAĆ BÓL?

Zależy to od przyczyn bólu i długości jego trwania. Często ostre dolegliwości wynikające z „zablokowania” stawu i towarzyszącego temu spazmu mięśniowemu można zlikwidować podczas jednego spotkania. Ból przewlekły, z którym Pacjent chodził od lat z pewnością będzie wymagał dłuższej pracy i terapii innych rejonów ciała, które to z pewnością uległy zmianom wtórnym w odpowiedzi na przewlekły bodziec bólowy.

CZY GDY BOLI OPRÓCZ FIZJOTERAPII MOGĘ STOSOWAĆ MAŚCI I LEKI?

Decyzje w tej sprawie należy podjąć indywidualnie do Pacjenta.

CZY PO ZABIEGU BÓL MOŻE SIĘ NASILAĆ?

Często zdarza się, że ból u Pacjentów przewlekłych po terapii może lekko się zaostrzyć. Jest to jednak stan przejściowy po którym następuje poprawa względem początkowych dolegliwości.

JAKA POWINNA BYĆ CZĘSTOTLIWOŚĆ MOICH WIZYT JEŚLI CZUJĘ BÓL?

Ból ostry wymaga w początkowym okresie częstszych spotkań. Przy bólu przewlekłym terapia jest dłuższa ale spotkania są rzadsze.

CZY BÓL MOŻE ŚWIADCZYĆ O TYM ŻE POWINNAM UDAĆ SIĘ DO LEKARZA?

My fizjoterapeuci pracujemy z bólem na co dzień. Myślę że przynajmniej pierwsza wizyta powinna odbyć się u fizjoterapeuty. Po badaniu jesteśmy w stanie określić czy jest to ból, z którym sobie poradzimy (a dzieje się to w większości przypadków) czy konieczna będzie konsultacja u innego specjalisty. Jeśli będzie taka konieczność, podpowiemy do kogo się udać lub jakie badania powinny być wykonane.

CZY GDY BOLI POWINNAM WYKONAĆ DODATKOWE BADANIA?

Tak naprawdę w terapii dodatkowe badania nie są niezbędne (są dodatkowe do badania klinicznego). Gdy będzie taka potrzeba na pewno o niej poinformujemy.

BOLI MNIE KRĘGOSŁUP LĘDŹWIOWY. DLACZEGO FIZJOTERAPEUTA PRACUJE Z INNYMI CZĘŚCIAMI CIAŁA?

Po pierwsze ból w dolnej części ciała a szczególnie ból kręgosłupa ma swoje źródła w nieprawidłowej biomechanice czy ustawieniu w innych rejonach ciała. Po drugie przy bólu dochodzi do napięcia obronnego mięśni zarówno w okolicy dolegliwości jak i w częściach odleglejszych. Dochodzi do kompensacji a nam zależy na jej stopniowej likwidacji aby doprowadzić do fizjologicznego, bezbólowego ruchu.